Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wyjść naprzeciw oczekiwaniom Kościoła

Wyjść naprzeciw oczekiwaniom Kościoła

Źródło - kmu.gov.uaZimą kościół na Ukrainie przeżywa trudne czasy. Wydatki na prąd i gaz, potrzebne do ogrzewania często bezcennych dzieł sztuki, pochłaniają ogromne sumy pieniędzy. Ukraiński rząd w zależności od sytuacji gospodarczej kraju lub w obliczu zbliżających się wyborów lubi „pobawić” się w dobrego i złego policjanta, czasami wprowadzając zniżki na opłatę za usługi komunalne, prąd i gaz, czasami je cofając.

Ostatnia nieprzyjemna niespodzianka czekała na proboszczów, pastorów i rabinów ukraińskich wspólnot religijnych 25 marca, kiedy po Rewolucji Godności nowy ukraiński gabinet ministrów skasował 50% zniżkę na gaz, wprowadzoną przez Wiktora Janukowycza cztery miesiące wcześniej. Księża podolskich parafii już wtedy bali się, myśląc, jak nie zamrozić parafian na mszach następnej zimy i samym nie zamarznąć na plebaniach.

3 października w piątek na spotkaniu premiera Arsenija Jaceniuka oraz przewodniczącego Rady Najwyższej Oleksandra Turczynowa z przedstawicielami Ukraińskiej Rady Kościołów, premier ogłosił o przyjęciu przez Gabinet Ministrów decyzji o nadaniu wszystkim oficjalnie zarejestrowanym religijnym organizacjom Ukrainy 50% zniżki za opłaty komunalne oraz energię elektryczną. Chociaż po zakończeniu spotkania, na którym był obecny także jeden z biskupów rzymskokatolickich, na stronie Gabinetu Ministrów pojawiła się informacja o tym, że zniżka będzie dotyczyła tylko energii elektrycznej.

To dobra wiadomość. Myśleliśmy by w naszej parafii przejść na opał energią elektryczną. Nawet bez zniżki nasze obliczenia pozwalały nam liczyć na przetrwanie chłodów. Teraz jeżeli obiecana przez Jaceniuka ulga wejdzie w życie, to jeszcze bardziej umocni nasze przekonania w tym, że warto przechodzić na energię elektryczną. Oby tylko prądu nie wyłączono – komentuje informacje, umieszczoną na stronie Gabinetu Ministrów ks. Włodzimierz Tomaszewski, wikary parafii rzymskokatolickiej w Chmielniku (obw. winnicki).

Zima zbliża się wielkimi krokami, problem z dostawami rosyjskiego gazu widocznie nie zostanie rozwiązany w najbliższym czasie. Dlatego warto korzystać z tego, czego na Ukrainie jest pod dostatkiem.

Ponad 80% ukraińskiej energii elektrycznej jest sprzedawane na eksport. Może warto pomyśleć nad uproszczeniem przejścia prywatnych gospodarstw i organizacji religijnych na dwutaryfowy system opłaty za energię elektryczną? Każdy, kto przekracza polsko-ukraińską granicę, ma wrażenie, że pogrąża się w całkowitą ciemność a tymczasem na elektrowniach wodnych potężne turbiny pompują wodę z powrotem na tamę, by takim sposobem zużyć nadwyżkę utworzonej energii elektrycznej. Czy warto wymyślać koło od roweru raz jeszcze?

Redakcja

GK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code