Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wycieczka do jaskiń na Zachodnim Podolu

Wycieczka do jaskiń na Zachodnim Podolu

W dniach 24-27 lipca Studencki Klub Polski w Żytomierzu oraz Klub „Turystyka sportowa” zorganizowali wycieczkę do jaskiń Młynki, znajdujących się w obwodzie tarnopolskim. Udział w wycieczkę wzięło 10 uczestników – dzieci i młodzież w wieku od 8 do 16 lat.

Uczestnicy projektu mieli możliwość zwiedzić dwie jaskinie, wchodzące do systemy jaskiń Młynki, a mianowicie – „Optymistyczna” i „Wertebę”.

Pierwszą jaskinią, którą odwiedziła grupa, była jaskinia „Optymistyczna”. Łącznie młodzi diggerzy spędzili pod ziemią osiem godzin. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale otrzymali dużo pozytywnych emocji i satysfakcji.

Jaskinia „Optymistyczna” jest wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższa na świecie jaskinia gipsowa, najdłuższa jaskinia Eurazji i piąta pod względem długości jaskinia świata. Długość jej stanowi ponad 250 km. W tej jaskini znajdują się stalaktyty, heliktyty i inne skamieniałości. Jaskinia składa się z 10 stosunkowo izolowanych rejonów, powiązanych między sobą jednym lub kilkoma chodami. Ta jaskinia wciąż nie jest do końca zbadana, badania trwają i do dzisiaj.

W następnym dniu naszej wycieczki, wyjechaliśmy do jaskini „Werteba”, która należy do największych jaskiń Europy, długość podziemnych dróg w niej wynosi ok. 9 021 m. W jaskini „Werteba” działa jedyne na Ukrainie podziemne Muzeum Kultury Trypilskiej. Pod względem ilości i naukowej wartości odnalezionych artefaktów jaskinia „Werteba” nie ma równych na Podolu. Znalezione w jaskini artefakty znajdują się w Muzeum Borszczowa, Warszawy, Wiednia, Krakowa, Lwowa i Tarnopola.

W czasie wycieczki udało nam się nam przypadkowo obserwować, jak odbywają się badania archeologiczne i zobaczyć jak pracują archeolodzy. Na Tarnopolszczyznę przybyli fachowcy nie tylko z Ukrainy, lecz także z Anglii, i Stanów Zjednoczonych. Łącznie wycieczka trwała ponad 1.5 godziny. Bardzo ciekawe prezentowały się historie przewodnika dot. jaskini.

Wieczorami, nocując w namiotach na brzegu Dniestru, przy ognisku, młodzież chętnie dzieliła się wrażeniami, otrzymanymi w ciągu dnia. A także mieli możliwość poznawać nie tylko ukraińską historię, ale historię i kulturę Polski. Młodzież dzieliła się doświadczeniami, informacją o zabytkach miast Polski: Warszawy, Olsztyn, Wrocław.

Celem realizacji projektu jest patriotyczne wychowanie młodzieży, integracja młodzieży, poznanie historii Ukrainy i Polski oraz odrodzenie ruchu harcerskiego.

Bardzo dziękujemy za organizację i wsparcie w realizacji projektu Studenckiemu Klubu Polskiemu oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” za możliwość połączenie aktywnego wypoczynku z programem kulturalno-historycznym. Także dziękuję prezesowi Lwowskiego speleoklubu „Cyklop” pani Natalii Judinij, która była naszym przewodnikiem. Różnorodność wrażeń i wspomnień o wycieczce pozostanie w naszej pamięci.

Projekt jest objęty wsparciem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Anton Nikołajew, kierownik grupy „Sportowy turyzm”, członek „Studenckiego Klubu Polskiego”, 18.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code