Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wśród laureatów 68. edycji Berlinale znalazła się Polka Małgorzata Szumowska

Wśród laureatów 68. edycji Berlinale znalazła się Polka Małgorzata Szumowska

Fot. Wybprcza.pl

Srebrnego Niedźwiedzia na 68 Berlinale otrzymała Małgorzata Szumowska za film „Twarz”. Obraz, który był pokazywany w Konkursie Głównym – jak zapowiadają producenci – jest współczesną baśnią o człowieku, który stracił twarz w wypadku.

Polka, odbierając statuetkę podkreśliła, że „Twarz” jest filmem szczególnie aktualnym i opowiada o problemach palących nie tylko Polskę i Europę, ale cały świat. Z kolei na konferencji prasowej po premierze obrazu Szumowska mówiła, że produkcja jest metaforą tego, co dzieje się obecnie w Polsce: strachu przed obcym. Odnosząc się do tego, jak film może zostać odebrany w kraju, reżyserka zauważyła, że „Polacy reagują nerwowo na krytykę polskiego społeczeństwa”.

W głównej roli w filmie wystąpił Mateusz Kościukiewicz, aktor po raz kolejny grający u Szumowskiej i określony w 2012 roku jako wschodząca gwiazda europejskiego kina. Jacek, bohater filmu, po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować, więc staje się dla nich kimś obcym.

Autorem zdjęć i współscenarzystą nagrodzonej „Twarzy” jest stale współpracujący z reżyserką operator Michał Englert, a za montaż odpowiadał nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Jacek Drosio. W filmie występują także m.in. Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol, Roman Gancarczyk, Iwona Bielska, Krzysztof Czeczot i Krzysztof Ibisz.

Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film podczas tegorocznego 68. Berlinale, otrzymała Adine Pintilie za „Touch Me Not”. Obraz to osobisty projekt badawczy twórców wokół intymności. Produkcja powstała we współpracy filmowców z Rumunii, Niemiec, Czech, Bułgarii i Francji.

Za najlepszą reżyserię Srebrnym Niedźwiedziem wyróżniony został Wes Anderson za film „Wyspa psów” (Isle of Dogs), powstały w koprodukcji brytyjsko-niemieckiej.

Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz trafił do Manuela Alcali i Alonso Ruizpalaciosa za meksykański film „Museum” (oryg. Museo), z udziałem m.in. Gaela Garcii Bernala.

Srebrny Niedźwiedź im. Alfreda Bauera, nagroda specjalna dla filmu fabularnego wyznaczającego nowe perspektywy w sztuce filmowej, trafił do twórców „The heiresses” (oryg. Las heiresses) w reż. Marcelo Martinesiego. Film, który powstał we współpracy ekip z Paragwaju, Urugwaju, Niemiec, Brazylii, Norwegii i Francji, został też dostrzeżony przez najlepszą kreację żeńską: Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki otrzymała Ana Brun.

Najlepszym aktorem uznano z kolei Francuza Anthony’ego Bajon, który wystąpił w filmie „The Prayer” (La priere) w reż. Cedrica Kahna

Na ekrany polskich kin obraz wejdzie 6 kwietnia.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, 26.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code