Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wschodni sojusznicy Polski w walce z bolszewikiem będą mieli pomnik w Warszawie?

Wschodni sojusznicy Polski w walce z bolszewikiem będą mieli pomnik w Warszawie?

Demontaż w 2011 roku pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa w Warszawie. Źródło: radiownet.plGrupa polskich parlamentarzystów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości złożyli do prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz wniosek o postawienie w miejscu pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni na Placu Wileńskim pomnika Wschodnich Sojuszników Polski.

Jednocześnie ze złożeniem wniosku poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk zainicjował na stronie http://www.petycjeonline.com zbieranie podpisów w tej sprawie.

Przedstawiamy niżej tekst petycji:

Apel o budowę Pomnika Wschodnich Sojuszników Polski w Wojnie 1920

My, niżej podpisani zwracamy się z apelem do Prezydent M. St. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz o podjęcie działań na rzecz budowy pomnika Wschodnich Sojuszników Polski w Wojnie 1920 roku.

Wojna polsko-bolszewicka, a w szczególności udział w niej sojuszniczych oddziałów m.in. ukraińskich atamana Symeona Petlury oraz białoruskich generała Stanisława Bułak-Bałachowicza przez lata komunizmu były tematem tabu. Również po roku 1989 nie oddaliśmy w sposób właściwy hołdu naszym sojusznikom, którzy ramię w ramię z żołnierzem polskim przelewali krew oraz przyczynili się do powstrzymania nawały bolszewickiej.

Jesteśmy przekonani, że w Warszawie, stolicy Rzeczypospolitej Polskiej powinno znaleźć się miejsce, w którym będziemy mogli oddawać hołd naszym wschodnim sojusznikom, którzy przyczynili się do obrony niepodległości w roku 1920.

Postulujemy, aby do budowy pomnika wykorzystać cokół usuniętego z Placu Wileńskiego pomnika tzw. „polsko-radzieckiego braterstwa broni”. Byłby to ważny i symboliczny gest, kiedy postument pomnika przypominającego sowieckie zniewolenie naszego Kraju stałby się podstawą pomnika poświęconego wschodnim sojusznikom – bratnim narodom, które wspólnie z nami walczyły o niepodległość z bolszewicką przemocą.

Plac Wileński jest usytuowany na Pradze Północ w rejonie Nowa Praga. Od wschodu i zachodu ograniczony jest ulicą Targową, a od południa aleją Solidarności. Jego nazwa pochodzi od okolicznych Dworca Wileńskiego i ulicy Wileńskiej.

W 1945 roku na Placu Wileńskim stanął Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, zdemontowany w listopadzie 2011 roku w związku z budową centralnego odcinka II linii metra, przekazano go do renowacji. Pomnik Czterech Śpiących (zwany potocznie przez Warszawiaków) był pierwszym pomnik ustawionym w powojennej Warszawie. Odsłonięto go 18 listopada 1945 roku.

W 1992 roku pomnik miał zostać zdemontowany jako relikt poprzedniego ustroju, ale został obroniony przez rzeźbiarza Stefana Momota, który wtedy przyznał się do autorstwa rzeźby. W 2014 roku pomnik demontowano jakoby dla celów renowacji. W lutym 2015 roku prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że nie ma politycznej woli ani chęci mieszkańców, aby pomnik powrócił w swoje dawne miejsce, a Rada Miasta zadecydowała ostatecznie, że pomnik nie wróci na plac Wileński. Jesienią 2014 roku w miejscu  pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni na krótko pojawił się głaz z tabliczką „Ofiarom Majdanu i Operacji Antyterrorystycznej na Ukrainie”.

>>> Podpisz petycję <<<<

Słowo Polskie, 17.08.16 r.