Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wołodymyr Zełeński dołączył się do uchwalenia Deklaracji w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wołodymyr Zełeński dołączył się do uchwalenia Deklaracji w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W poniedziałek w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie prezydenci Polski – Andrzej Duda, Litwy – Gitanas Nauseda, Estonii – Kersti Kaljulaid, Łotwy – Egils Levits i Ukrainy – Wołodymyr Zełenski przyjęli wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r.

W Deklaracji podkreślono solidarność narodów, szczególnie przy obecnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, jako jeden z kamieni węgielnych pokoju, stabilności, rozwoju, dobrobytu i odporności.

„My, Prezydenci – Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Estońskiej, Ukrainy, Republiki Łotewskiej i Republiki Litewskiej – spotykamy się dziś w Warszawie, aby wspólnie uczcić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja” – czytamy w deklaracji.

Po zakończeniu oficjalnych poniedziałkowych państwowych obchodów z udziałem także prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii prezydent Duda rozmawiał na Zamku Królewskim z prezydentem Zełenskim.

Po rozmowie liderzy polski i Ukrainy wygłosili oświadczenia dla prasy. Prezydent Duda podziękował prezydentowi Zełenskiemu za udział w uroczystościach związanych z Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja. W tym kontekście podkreślił, że zarówno Polska, jak i Ukraina przynależą do „wspólnego pnia” kulturowego, historycznego i ustrojowego w Europie, a obecność prezydenta Ukrainy 3 maja w Polsce, to wyraz solidarności i jedności tej części Europy.

Prezydent Duda wskazywał, że chodzi o „mapę drogową” do członkostwa w NATO, która w tej chwili jest sprawą fundamentalną, i o którą Ukraina w tej chwili walczy, a na której to drodze, nie tylko Polska, ale także „przyjaciele w naszej części Europy” wspierają Ukrainę.

Zełenski zaprosił Andrzeja Dudę na Ukrainę w sierpniu tego roku na obchody 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Prezydent poinformował, że przyjął zaproszenie i będzie czynił wszystko, żeby być obecnym.

Zełeński poinformował ponadto, że zaprosił prezydenta Dudę wraz z małżonką na sierpniowe uroczystości związane z trzydziestoleciem niepodległości Ukrainy. W przededniu tych uroczystości odbędzie się pierwszy szczyt Platformy Krymskiej, na który zaprosiliśmy wyłącznie przyjaciół Ukrainy – powiedział Zełenski.

Słowo Polskie za: RMF, 5 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code