Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Świętujemy Rok Tuwima na Uniwersytecie Medycznym w Winnicy

Świętujemy Rok Tuwima na Uniwersytecie Medycznym w Winnicy

Julian Tuwim jest jednym z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał i dla dorosłych, i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. I chociaż od 60 lat autora słynnej „Lokomotywy” już nie ma wśród żywych, ale my wciąż kochamy stworzonych przez tego poetę bohaterów, ulegamy czarom pełnego magii i humoru świata, który Tuwim wykreował w swoich wierszach.

13 września 1894 roku Julian Tuwim przyszedł na świat w Łodzi w rodzinie żydowskiej. Od swojego ojca, który ukończył studia we Francji i władał kilkoma językami, Tuwim odziedziczył pasję językową. Fascynacja młodego Tuwima językami obcymi dała o sobie znać już w roku 1911, kiedy to  przełożył na język esperanto kilka wierszy Staffa. W roku 1913 Tuwim napisał swój pierwszy utwór zatytułowany „Prośba”, który okazał się na tyle interesujący, że dla niego znalazło się miejsce na łamach Kuriera Warszawskiego.

Świętując 6 listopada Rok Tuwima, wspominamy nie tylko 100 rocznicę jego twórczości, ale w przededniu Narodowego Święta Niepodległości Polski wspominamy poetę dlatego, że podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1919 roku młody Julian pracował w biurze prasowym Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.

Przed koncertem poświęconym poezji Tuwima, w naukowej bibliotece Winnickiego Uniwersytetu Medycznego odbyło się otwarcie centrum polskiej książki. Przy tej bibliotece od 6 lat z inicjatywy Stowarzyszenia „Świetlica Polska” oraz przy wparciu władz uczelni działa kółko miłośników języka polskiego, gdzie studenci, wykładowcy oraz wszyscy chętni mają możność zapoznać się bliżej z kulturą i językiem polskiego narodu. Studenci przygotowali kilka imprez poetyckich,  poświęconych twórczości Marii Konopnickiej i Łesi Ukrainki, rocznicy Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina, polskich poetów z Podola – Stefana Witwickiego, Jana Brzechwy i Jarosława Iwaszkiewicza. Młodzi adepci wzięli także udział w konkursach recytatorskich – im. Adama Mickiewicza w Kijowie i Marii Konopnickiej w Przedborzu. W tym roku członkom „Świetlicy” udało się odwiedzić rodzinne miasto poety – Łodź i na słynnej Piotrkowskiej usiąść na ławeczce obok Juliana Tuwima. Dzięki pracy nauczycieli pani Lilii Lizanowskiej i pani Majce Melnyk studenci i wykładowcy otrzymali Kartę Polaka. Od września 2013 roku zajęcia w jeszcze jednej grupie prowadzi nauczycielka z Polski pani Barbara Wikalińska-Płóciniczak. Darczyńcą polskich książek jest Stowarzyszenie „Świetlica Polska”.

Na otwarciu „Kącika polskiej książki” w bibliotece i koncercie poezji Tuwima byli obecni zarząd Uniwersytetu, Konsul RP w Winnicy Wojciech Mrozowski oraz przedstawiciele mediów. Ten koncert poezji Juliana Tuwima okazał się pierwszym w winnickim okręgu konsularnym.

Według naszej dobrej tradycji rozpoczęliśmy koncert z poezji śpiewanej. Nie wielu wie, że Julian Tuwim napisał słowa do piosenek wykonanych przez legendarną Hankę Ordonównę, Mieczysława Fogga, Ewę Demarczyk, Czesława Niemena, Marka Grechutę, Kingę Preis i Justynę Steczkowską. Piosenkę „Na pierwszy znak” oraz „Co nam zostało z tych lat” zaśpiewała Swietłana Leontjewa. Dziecięce piosenki „Trudny rachunek” i „Figelki” wykonał zespół Stowarzyszenia „Ganzia z Samary”. Wypełniona po brzegi sala z zachwytem słuchała 40 artystów. Na zaproszenie „Świetlicy Polskiej” na uczelnię medyczną przybyli także uczniowie Szkoły nr 22 w Winnicy, którzy przygotowali wystawę „Złota rybka” Aleksandra Puszkina, przetłumaczoną na język polski przez Juliana Tuwima.

A na zakończenie spotkania z poezją wszyscy zebrani wysłuchali wiersza Tuwima, który brzmi jak Testament dla przyszłych pokoleń Polaków:

Tak dla wspólnej korzyści
i dla dobra wspólnego
wszyscy muszą pracować,
mój maleńki kolego!”

Walery Istoszyn,
Prezes Winnickiego Stowarzyszenia „Świetlica Polska”, bwp

 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 446}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *