Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wirtualna wycieczka do Muzeum Memorialnego Wacława Lipińskiego w Zaturcach

Wirtualna wycieczka do Muzeum Memorialnego Wacława Lipińskiego w Zaturcach

Czas kwarantanny jeszcze trwa, i żeby spędzić go z korzyścią, proponujemy odbycie ,  wirtualnej wycieczki do Muzeum Memorialnego Wacława Lipińskiego w Zaturcach.

Skorzystać z tej możliwości można wchodząc pod link:  http://incognita.day.kyiv.ua/museums/lypynskoho/

Muzeum Memorialne Wacława (Wiaczesława) Lipińskiego w Zaturcach (obwód Wołyński, rejon Lokaczyński) – to pierwszy i jedyny w Ukrainie i nawet świecie takie muzeum. Ekspozycje w nim są poświęconę drodze życiowej, działalności społeczno-politycznej, naukowej i państwowej historyka, politologa i państwowego działacza Ukrainy. Muzeum w 2011 roku otwarto w budynku rodzinnym Lipińskich, gdzie spędził dzieciństwo i lata młodości.

Wacław Lipiński (1882-1931) to ukraiński polityk polskiego pochodzenia, historyk, socjolog, publicysta, teoretyk i czołowy przedstawiciel ukraińskiego konserwatyzmu.

Urodził się w polskiej rodzinie ziemiańskiej na Wołyniu. Do dwunastego roku życia uczył się w domu, następnie podjął naukę kolejno w gimnazjach w Żytomierzu, Łucku i Kijowie, gdzie w 1902 zdał maturę. W czasie nauki w Kijowie brał udział w działalności Polskiej Korporacji Uczniowskiej, zakładając w niej kółko ukraińskie. Wiosną 1901 na zjeździe korporacji polskiej młodzieży gimnazjalnej wezwał do połączenia się z Ukraińską Hromadą Uczniowską.

W 1903 Lipiński zaczął naukę na uczelni w Krakowie na wydziale rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1905 przerwał studia rolnicze i zajął się studiami historycznymi w krakowskich bibliotekach i archiwach.

Jego życie było zbyt krótkie, ale zakres naukowych, społeczno-politycznych problemów, którymi był zainteresowany i w które był bardzo zaangażowany, był  wielki i interesujący.

Walentyna Jusupowa, 21 kwietnia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code