Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wiosenne nastroje w Szarogrodzie

Wiosenne nastroje w Szarogrodzie

Wiele się działo na przełomie pierwszej i drugiej połowy marca na zajęciach języka polskiego w SOS (wszyscy powinni rozumieć, że chodzi tu o Szarogrodzką Organizację Spoleczną im. Jana Zamoyskiego). W czwartek 17 marca, dołączyliśmy do zorganizowanego przez Ogólnokształcącą Szkołę Nr 4 w Szepetówce czytania legend i bajek polskich.

Młodzież z Murafy przypomniała sobie legendę „O Lechu, Czechu i Rusie” , poznaną na początku roku szkolnego, dzięki której zapamiętała, że pierwszą stolicą Polski było Gniezno. Następnie wysłuchała czytane przez nauczycielkę legendy o Krakowie, drugiej z kolei stolicy : „Hejnał mariacki”  i „O smoku wawelskim” .

Na koniec z przyjemnością zobaczyliśmy filmy przedstawiające warszawskie legendy: „Wars i Sawa” oraz „Złota kaczka”. Już na zawsze młodzież będzie pamiętała, że drugą stolicą Polski był Kraków, a obecną jest Warszawa.

Natomiast w sobotę 18 marca, szarogrodzka młodzież ucząca się języka polskiego miała bardzo radosny dzień. Zrobioną przez uczniów naszej szkoły Marzannę utopiliśmy w tutejszej rzece wołając: „Z mrozem, chłodem, niepogodą, w świat Marzanno popłyń z wodą!”. Do szkoły wróciliśmy z gaikiem-maikiem, którym powitaliśmy wiosnę mówiąc: „Przyszła wiosna dobra pani, ustroimy maik dla niej! Hej!”. W ten dzień było bardzo przyjemnie, świeciło słońce i nie chciało nam się wracać do domów. Poszliśmy sobie na długi spacer uliczkami Szarogrodu. Będziemy długo pamiętać nasze powitanie wiosny!

W Niedzielę Palmową, jak wszędzie, młodzież z Szarogrodzie, niosąc palmy do kościoła, rozpoczęła Wielki Tydzień. Poznając tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych, przygotowuje się do malowania kolorowych pisanki. Przy okazji składamy wszystkim życzenia: WESOŁEGO ALLELUJA!

Henryka Moczała, Szarogród, 21.03.16 r.

{morfeo 1148}

 

P.S. Polska Sobotnio-Niedzielna Szkoła działająca przy polskiej organizacji społecznej im. Jana Zamojskiego w Szarogrodzie jest objęta patronatem Fundacji „Wolność i Demokracja”.  18 marca szkoła gościła przedstawiciela zarządu Związku Polaków na Ukrainie i redaktora „Słowa Polskiego” Jerzego Wójcickiego wraz z małżonką.

Prezes Paweł Bajdacki zaprezentował salę, gdzie prowadzone jest nauczanie języka polskiego dla około 100 uczniów z Szarogrodu, Dżuryna i Budnego, blok kuchenny i węzeł sanitarny. Szarogrodzka szkoła znajduje się tuż przy kościele Św. Floriana a większość dzieci, uczęszczających na zajęcia należą do rodzin wyznania rzymskokatolickiego.

Prezes Bajdacki pokazał podręczniki i materiały dydaktyczne, z których korzysta polonistka Henryka Moczała podczas zajęć z uczniami i przedstawił plany swojej organizacji i polskiej szkoły na bieżący rok.

 

{morfeo 1149}

{youtube}{/youtube}