Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winniczanka na stażu w polskim parlamencie

Winniczanka na stażu w polskim parlamencie

Inna Sandiuk z Jarosławem Kaczyńskim na zdjęciuZaczynając od roku 2007 Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim realizuje Międzynarodowy Program Staży Parlamentarnych. Program jest przeznaczony dla młodych absolwentów szkół wyższych w wieku do 30 lat, którzy interesują się życiem politycznym i parlamentarnym w Polsce. Do tej pory uczestnicy z Ukrainy, Gruzji, Niemiec, Litwy, Węgier, Rumunii, Włoch, Kazachstanu, Kirgistanu, Kanady, Mołdawii wzięli udział w stażach parlamentarnych. Warunkiem obowiązkowym do przyjęcia na program jest obywatelstwo kraju biorącego udział w edycji wiosennej lub jesiennej, a także bardzo dobra znajomość języka polskiego.

Do udziału w ostatnim stażu w 2014 roku zostało zaproszonych 13 kandydatów z czterech państw – Ukrainy, Gruzji, Kazachstanu oraz Mołdawii. Każdy uczestnik został objęty honorowym patronatem przez jednego z posłów na Sejm oraz opieką pracownika Komisji Sejmowej lub Biura Spraw Międzynarodowych.

W trakcie trzymiesięcznego pobytu stypendyści wzięli udział w różnego rodzaju imprezach kulturalnych i poznawczych – chodzili do teatru, zwiedzli Museum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Kopernika. Oprócz tego, integralną częścią programu były wycieczki do ciekawych miast i miejscowości, tym razem – do Kazimierza Dolnego, Poznania, Gniezna i okolic.

Stażyści mieli możliwość zapoznać się z systemem parlamentarnym Polski „od kuchni”. Ważne, by po powrocie do swoich krajów pragnęli oni przyczynić się do przemian demokratycznych i zarazili się energią do działań na rzecz swego państwa opierając się na zdobyte doświadczenie.

Biorąc udział w posiedzeniach Komisji Sejmowych, młodzież z różnych krajów mogła więcej dowiedzieć się o przebiegu procesu legislacyjnego. Osoba nie mająca do czynienia z działalnością posła, może się jednak wprowadzić w błąd, myśląc że nieobecność większości posłów na sali plenarnej w czasie posiedzeń parlamentu, co dość często jest pokazywane w telewizji, oznacza nic innego jak ich leń albo zaangażowanie się w sprawy osobiste w czasie pracy. Jak się okazuje, większość czasu na ulicy Wiejskiej posłowie spędzają na posiedzeniach Komisji i Podkomisji Sejmowych, co przeważnie odbywa się w środy i czwartki. Natomiast w piątki posłowie zbierają się na sali plenarnej w celu głosowania.

Za nieusprawiedliwioną nieobecność na posiedzeniu Sejmu lub posiedzeniu Komisji Sejmowej Sejmu Marszałek Sejmu zarządza obniżenie wynagrodzenia i diety parlamentarnej albo jedno z tych świadczeń według regulaminu Sejmu. Poseł na Sejm ma obowiązek pracować w trzech Komisjach Sejmowych. Co istotne, na tym nie kończy się praca posła na Sejm. Posiedzenia Sejmu odbywają się co dwa tygodnie, resztę czasu posłowie spędzają na terenie okręgu wyborczego gdzie powinni prowadzić swoje biura poselskie. W taki sposób zapewnia się bezpośredni kontakt z wyborcami którzy mogą przychodzić do biur poselskich w czasie dyżurów posłów. Takie podejście ma na celu zmniejszenie dystansu pomiędzy wyborcami a ich przedstawicielami w parlamencie.

Jedną z najciekawszych części stażu były wyjazdy na okręgi wyborcze. Nie ograniczały się one wyłącznie pobytem w mieście startowania kandydatów w wyborach, ale także przewidywały zapoznanie się z historią i kulturą Polski. Na przykład ekskursja po Wadowicach, gdzie narodził się Jan Paweł II, zwiedzanie zamku w Pszczynie, obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To wszystko wzbogacało wiedzę młodych gości z sąsiadujących z Polską krajów o szeregu wydarzeń w różnych czasach na terenie Polski.

Natomiast inny wyjazd do okręgu wyborczego w mieście Ełk na Mazurach wyróżniał się głównie skupieniem na działalności samorządu i życiu społecznym. Między innymi chodziło o to, jak skutecznie wykorzystywać biblioteki miejskie z korzyścią zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, o działaniach Regionalnego Ośrodku Kultury (np. streetworking), warsztatach terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Z kolei w Kujawo-Pomorskim województwie udało się zwiedzić miasta Koszalin i Darłowo. W tym czasie ostatni dni kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi szli pełną parą. Dla stażystów obserwowanie przebiegu wyborów było też niezbędnym doświadczeniem.

A oprócz wyborów samorządowych czas zeszłorocznej edycji jesiennej okazał się ciekawym dla stażystów z punktu widzenia zmian w polityce Polski związanych z wybraniem Premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, w rezultacie czego powołano nowego Premiera, Marszałka Sejmu oraz Ministra Spraw Zagranicznych.

Stażyści z Ukrainy mieli szansę osobiście spotkać się z nowo wyznaczonym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą który podzielił się wizją swojej misji dyplomatycznej na danym stanowisku. Wizyta Prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki do Polski, w tym jego przemówienie w Sejmie 17 grudnia i podpisanie przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ustawy o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską zbiegła się z zakończeniem stażu. Bez wątpliwości nawiązane kontakty i zdobyte doświadczenie zaowocuje w przyszłości dla tych młodych liderów i państw z których pochodzą stałą współpracą międzynarodową.

Inna Sandiuk, stażystka jesiennej edycji szkoleń w polskim parlamencie w roku 2014

{morfeo 725}