Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winniccy Polacy przedstawili dania kuchni polskiej na „Festiwalu smaku”

Winniccy Polacy przedstawili dania kuchni polskiej na „Festiwalu smaku”

13 października w Winnicy odbył się „Festiwal smaku”, zorganizowany przez „Stowarzyszenie produktów tradycyjnych i kuchni narodowej”. Festiwal miał na celu przedstawić tradycje kulinarne Podola, w tym tradycyjne ukraińskie narodowe dania oraz potrawy, przygotowywane w domach, zamieszkałych przez Polaków, Romów i innych narodowości.

Bigos, sernik i szarlotkę przygotowali członkowie stowarzyszenia „Kresowiacy”. Ola Draczuk, Wiktoria Jaremczuk i Walentyna Sandiuk przedstawili dania kuchni polskiej jako tradycyjne od wielu wieków na stołach Polaków z Podola. Największą popularnością cieszyły się słodycze – naszym uczestnikom festiwalu ledwo udało się zdążyć zrobić zdjęcie swoich wyrobów, przed tym, jak kolejka chętnych w mgnieniu oka opróżniła talerzyki.

Jak odnotowali organizatorzy festiwalu, na przygotowanie popularnych dań w różnych krajach często mają ogromny wpływ potrawy mniejszości narodowych, które odzwierciedlają swoje tradycje w daniach różnych regionów. W związku z tym mniejszości narodowe obwodu winnickiego przedstawiły swoje potrawy na festiwalu również – kuchni Polaków, Romów, Gruzinów.

Udział w imprezie wzięły także producenci tradycyjnych ukraińskich dań z miasta Baru – Nela Harnyk i Alla Kazik, które dzieliły się tajemnicą przygotowania kołotuchy – charakterystycznego dania z mleka oraz chleba z pieca, który nie czerstwieje nawet dwa tygodnie po jego wypiekaniu.

Festiwal zorganizowano w ramach projektu „Rozwój mechanizmów wsparcia producentów produktów tradycyjnych na rzecz polepszenia zatrudnienia na terenach wiejskich”. W oparciu o doświadczenie Polski w zakresie certyfikacji produktów tradycyjnych i regionalnych widocznie jest, iż dzięki temu jest dużo łatwiej rozpowszechniać zarejestrowane i certyfikowane produkty na większą skale. Oprócz tego, rozwój dziedziny produktów tradycyjnych sprzyja także rozwoju agroturystyki i pojawieniu się kulinarnych szlaków turystycznych. Jak zapewniają przedstawicieli „Stowarzyszenia produktów tradycyjnych i kuchni narodowej” takie podejście do rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich ma także dodatkowe walory, ponieważ promuje tradycje regionalne Ukrainy.

Inna Sandiuk, 19.10.15 r.

 


{morfeo 1005}

{youtube}{/youtube}