Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wielki (Czysty) Czwartek u wiernych obrządku wschodniego

Wielki (Czysty) Czwartek u wiernych obrządku wschodniego

Źródło: osbm-kyiv.com.uaGrekokatolicy, prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzili 28 kwietnia uroczystość Wielkiego Czwartku.

W Polsce jedna z największych uroczystości odbyła się w katedrze prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku porannej liturgii Świętego Bazylego Wielkiego, charakterystycznej dla Wielkiego Czwartku, przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub.

W niektórych świątyniach tego dnia biskupi dokonują obrzędu umycia nóg dwunastu kapłanom, na pamiątkę ewangelicznego wydarzenia, kiedy to Jezus umył nogi swoim uczniom. Taki obrzęd miał miejsce w czasie liturgii w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie, gdzie dwunastu duchownym obmył nogi zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa.

Wielki Czwartek obchodzą też grekokatolicy na Podkarpaciu. W greckokatolickiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu porannej liturgii Wielkiego Czwartku przewodniczył metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Uczestniczyli w niej księża pracujący w tej archidiecezji.

Wieczorem wierni uczestniczyli w cerkwiach w nabożeństwach pasyjnych, podczas których – trzymając w rękach zapalone świece – wysłuchali dwunastu fragmentów Ewangelii poświęconych męce Pańskiej.
Cerkiewna świeca Wielkiego Czwartku ma znaczenie świecy gromnicznej w Kościele katolickim. Światło wierni zabiorą do domów, gdzie dymem będą symbolicznie znaczyć ich progi i obchodzić wszystkie pomieszczenia, by uczynić tam znak krzyża. Świece te używane są później podczas wszystkich uroczystych modlitw.

Wielki Czwartek w tradycji prawosławnej jest także nazywany „czystym”. Chodzi o to, że domostwo powinno być już tego dnia wysprzątane na święta. To także dzień, który tradycyjnie zaczynał się z kąpieli, najlepiej w wodzie przyniesionej wczesnym rankiem ze studni, rzeki lub strumienia, co miało oczyszczać i dawać zdrowie na cały rok.

Przez cały Wielki Tydzień w wielu prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. W niektórych w czwartek, piątek i sobotę ogranicza się gotowanie potraw, a ich podstawą są chleb, woda, warzywa i owoce.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi Prawosławnej szacują, że wiernych jest ok. 450-500 tys., z czego ok. połowy mieszka w północno-wschodniej Polsce. Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na ponad 33 tys. wiernych, którzy mieszkają w województwach: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

W tym roku Wielkanoc wypada u nich 1 maja, czyli pięć tygodni po świętach u katolików.

Słowo Polskie, na podstawie informacji PAP, 29.04.16 r.