Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wiceminister Bartosz Cichocki spotkał się z prezesem Światowego Kongresu Ukraińców Eugenem Czolijem

Wiceminister Bartosz Cichocki spotkał się z prezesem Światowego Kongresu Ukraińców Eugenem Czolijem

Fot. MSZ RP

– Polska gości ponad milion obywateli Ukrainy, którzy wnoszą istotny wkład w rozwój gospodarki, trwale wpisali się w krajobraz społeczny, w tym akademicki i kulturalny kraju – powiedział w piątek wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki podczas spotkania z prezesem Światowego Kongresu Ukraińców Eugenem Czolijem.

Spotkanie było okazją do omówienia obecnego stanu oraz przyszłej współpracy Polski i Ukrainy. – Obserwując pracowitość, poświęcenie i kreatywność Ukraińców w Polsce ze spokojem odnoszę się do zapowiedzi ambitnych reform socjalnych i gospodarczych na Ukrainie. Wierzę, że rząd Wołodymyra Hrojsmana z pewnością znajdzie w tym względzie oparcie w społeczeństwie, które pragnie zmiany i jest gotowe na wyrzeczenia – powiedział 7 lipca wiceminister MSZ Bartosz Cichocki.

Prezes Czolij z uznaniem odniósł się do aktywnego wsparcia ze strony Polski dla europejskiego wyboru Ukrainy, którego potwierdzeniem była postawa polskiego rządu w negocjacjach dotyczących zniesienia obowiązku wizowego UE względem ukraińskich obywateli, ratyfikacji Umowy Stowarzyszeniowej UE-Ukraina i wdrożenia pogłębionej umowy o wolnym handlu. Dzień po londyńskiej konferencji „Ukraine Reform” wiceminister Cichocki przypomniał również o zaangażowaniu Polski w reformę samorządową, edukacyjną i antykorupcyjną na Ukrainie.

– Rozwój wydarzeń na wschodzie Ukrainy i na Krymie dostarcza powodów do poważnego zaniepokojenia – zaznaczył wiceszef polskiego MSZ.

Cichocki podkreślił też znaczenie utrzymania misji OBWE w obwodach donieckim i łuhańskim, którą Polska zasila drugą co do wielkości grupą obserwatorów, oraz nawiązał do swoich rozmów z ambasadorem Martinem Sajdikiem i Ołeksandrem Mocykiem dotyczących wsparcia dla pracy Trójstronnej Grupy Kontaktowej oraz do niedawnych konsultacji G7+ w Berlinie dotyczących polityki sankcji wobec Rosji.

Słowo Polskie na podstawie informacji MSZ RP, 10.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code