Jesteś tutaj: Home » inne » Weszła w życie ustawa o zwiększeniu ilości rodzimej muzyki w ukraińskim eterze

Weszła w życie ustawa o zwiększeniu ilości rodzimej muzyki w ukraińskim eterze

Wiaczesław Wakarczuk z zespołu Ocean Elzy podczas występu. Źródło: YoutubeZgodnie z ustawą, która weszła w życie z dniem 8 listopada ilość produkcji muzycznej, wytworzonej na Ukrainie, powinna wzrosnąć w programach sieci radiowych i telewizyjnych do 50 proc.

Stacje radiowe zostały zobowiązane do emitowania na swoich falach nie mniej niż 35 proc. piosenek w języku ukraińskim w przeciągu doby. Te stacje, które wykorzystują produkcję w językach krajów UE mogą zmniejszyć kwotę utworów w języku ukraińskim do 25 proc.

Za uchylanie się od wykonania ustawy stacjom radiowym i telewizyjnym grozi kara grzywny w rozmiarze 5 proc. od kwoty spłacanej za otrzymanie licencji.

Nowa ustawa wymierzona jest przede wszystkim w rosyjskie utwory muzyczne, cząstka których w eterze większości ukraińskich stacji radiowych przewyższa 50 proc. Ukraińscy artyści skarżą się na brak wsparcia ze strony państwa dla ich działalności za drobnym wyjątkiem szeroko wypromowanych „Oceanu Elzy”, „Bumboksu”, „Lamy”, „Dżamali” i kilku innych formacji muzycznych. Wielu znanych artystów, którzy zaczynali śpiewać w języku ukraińskim (np. Iryna Biłyk, Ani Łorak) później przeszli na język rosyjski ze względów finansowych.

Słowo Polskie, 08.11.16 r.