Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » We Lwowie trwa renowacja zabytków w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo”

We Lwowie trwa renowacja zabytków w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo”

W roku 2015 we Lwowie w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo” wydano 7,3 mln hrywien. Jak twierdzi dyrektor departamentu ochrony środowiska historycznego w Lwowskiej Radzie Miasta Lilia Onyszczenko, dzięki dofinansowaniu z polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się przeprowadzić znaczną część robót z renowacji historyczno-kulturalnego dziedzictwa we Lwowie.

Sfinalizowano już ósmy z kolei etap wspólnych kompleksowo-remontowych i renowacyjnych prac na Cmentarzu Łyczakowskim – chodzi o inwentaryzację pochówków i ich remont. Także wykonano szereg renowacyjnych i konserwacyjnych prac w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panni przy placu Katedralnym.

We wnętrzu Katedry ormiańskiej Wniebowzięcia NMP przy ul. Ormiańskiej na ścianach odnowiono polichromię Jana Henryka Rozena. Na podwórku odnowiono kolumnę Św. Chrystofora.

W kościele pw. Św. Antoniego przy Łyczakowskiej rozpoczęto prace konserwacyjne głównego ołtarza.
Na Górze Stracenia odnowiono obelisk Teofilowi Wiśniewskiemu i Józefowi Kapuścińskiemu, powstańców listopadowych, którzy w 1946 roku także uczestniczyli w powstaniu przeciwko austro-węgierskiej okupacji. Obu insurgentów powieszono w 1847 r. we Lwowie na mocy wyroku austriackiego sądu.

Do końca okupacyjnych rządów Góra Stracenia była miejscem polskich manifestacji i kultu obu przywódców. Ciekawostka jest fakt, że Kapuściński pochodził z rodziny greko-katolickiej i był z pochodzenia Rusinem.

Igor Gałuszczak, specjalnie dla Słowa Polskiego Lwów, 18.02.16 r.

 

Kościół pw. Św. Antoniego we Lwowie