Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » We Lwowie po raz kolejny uczczono pamięć rozstrzelanych w 1941 roku polskich profesorów

We Lwowie po raz kolejny uczczono pamięć rozstrzelanych w 1941 roku polskich profesorów

We Lwowie na Wzgórzach Wuleckich zorganizowano obchody 76. rocznicy mordów na lwowskich profesorach w lipcu 1941 roku dokonanych przez Niemców.

Kwiaty pod pomnikiem rozstrzelanych przez nazistów naukowców złożyli przedstawiciele władz miejskich Lwowa i Wrocławia, Konsul Generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, rektor Politechniki Lwowskiej Jurij Bojko, kadra kierownicza innych lwowskich i polskich uczelni wyższych, duchowieństwo różnych konfesji oraz zwykli mieszkańcy Lwowa.

Pomnik lwowskich profesorów, rozstrzelanych przez nazistów w 1941 roku, został odsłonięty 3 lipca 2011 r. Wcześniej w wyniku międzynarodowego konkursu na najlepszą propozycję poległym wygrał wspólny polsko-ukraiński projekt rzeźbiarza Aleksandra Śliwy (Kraków) i architektów Olgi Trofymenko i Dmytra Sorokewycza (Lwów).

Pomnik na Wzgórzach Wuleckich jest łukiem, składających się z 10 kamieni, symbolizujących 10 Przykazań Bożych. Piąte przykazanie – „Nie zabijaj!” – jest najmocniej zniszczone. To symbol tego, że jeżeli człowiek łamie przykazanie Boże, to powstaje zagrożenie zniszczenia integralności świata. Monument mieści się w Parku studentów Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska”.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 05.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code