Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Warszawa-Winnica: jak wygodnie zorganizować wyjazd podczas pandemii?

Warszawa-Winnica: jak wygodnie zorganizować wyjazd podczas pandemii?

Żeby dowiedzieć się, jak działają przepisy dotyczące przekraczania granicy, poleciałam na Ukrainę pod koniec zimy, a dokładniej – 20 lutego 2021 roku.

Obecnie są dostępne do rezerwacji bezpośrednie loty z Warszawy takich firm jak : LOT, Wizz Air i RyanAir. Mój wybór padł na firmę Wizz Air. Wylot był zorganizowany z lotniska Chopina w Warszawie na lotnisko Kijów – Żulany.

Moja podróż rozpoczęła się od zamówienia w Polsce taksówki rano, czyli o godzinie 5.30. Za pierwszym razem udało mi się zamówić taksówkę w zaledwie pięć minut. Obostrzenia dotyczące pandemii na lotniskach są normalym zjawiskiem od zeszłej wiosny: pracownik siedzi przy wejściu do hali – mierzy temperaturę i rejestruje za pomocą kamerki twarze gości lotniska. Środki do dezynfekcji rąk są dostępne na każdym rogu.  Jeśli masz bagaż lub nie masz karty pokładowej, musisz udać się do stanowiska odprawy. Obowiązkowa odległość między pasażerami w kolejce wynosi 1,5-2 metry. Jednak pomimo tych ograniczeń, cały proces odprawy jest dość szybki.

Następnie przesłam przez kontrolę bagażu podręcznego, gdzie moje dłonie i innych pasażerów zostały sprawdzone specjalną kartką papieru. Ten papierek został następnie umieszczony w aparacie, który sprawdził ślady interakcji z substancjami wybuchowymi na dłoniach. Przy kontroli paszportowej poprosili mnie zdjąć maskę w celu weryfikacji tożsamości osoby z przedstawionymi dokumentami. Wiele osób również poproszono o dodatkowe informacje dotyczące dokumentu / zezwolenia na pobyt na terytorium Polski. W moim przypadku takim zezwoleniem była wiza krajowa „D”, która straciła ważność w połowie listopada. Ale polscy ustawodawcy automatycznie przedłużyli takie wizy do upływu 30-go dnia następującego po dniu odwołania stanu epidemii, który obowiązywał jako ostatni.

Przy wejściu na pokład pracownicy lotniska ponownie sprawdzili dokumenty z biletami i wszyscy pasażerowie udali się na pokład samolotu. Podczas lotu nam oferowali wodę i za dodatkową opłatę różne napoje oraz posiłki. Ponadto podczas lotu można zakupić różne towary z Duty Free.

Minęło trochę ponad godzinę czasu i już jestem na Ukrainie. Przed przejściem do kontroli paszportowej wszyscy pasażerowie zostali poproszeni o zainstalowanie aplikacji „Działaj w Domu” oraz uzupełnić dane osobowe, takie jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania na Ukrainie oraz numer telefonu do kontaktu. Następnie Straż Graniczna sprawdza dane z twojego telefonu z danymi w paszporcie i potwierdza na twoim telefonie przyciskiem, że wszystko jest zgodne z prawdą. Dalej wybór należy do Ciebie – przebywać na kwarantannie przez 14 dni lub zrobić test PCR bezpośrednio na lotnisku.

Aby zaoszczędzić czas, od razu zrobiłam taki test na Covid na lotnisku. Jego cena jest prawie dwukrotnie wyższa niż w innych laboratoriach medycznych, ale jeśli cenisz swój czas, jest to świetna opcja. Tego samego wieczoru otrzymałam na skrzynkę pocztową wyniku testu – był negatywny. Laboratorium przekazało informacje do systemu elektronicznego – Centrum Zdrowia Cywilnego Ukrainy. Następnego dnia rano otrzymałam powiadomienie z aplikacji „Działaj w Domu”, że skończył się okres mojej samoizolacji.

Podróż podczas stanu epidemii nie jest trudna i jest w miarę wygodna. Najważniejszym jest uniknęcie trudnych sytuacji oraz sprawdzenie wszystkich formalności dotyczących podróży przed zakupem biletu.

Olha Zhurbenko, 17 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *