Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Władze Lwowa, usłyszcie nas!

Władze Lwowa, usłyszcie nas!

Wierni lwowskiej parafii Św. Antoniego od 26 lat proszą, by lwowski samorząd zwrócił im plebanię przy kościele Św. Antoniego we Lwowie, która została zabrana rzymskokatolikom przez sowieckie władze podczas okupacji w 1939 r. i przekazana na cele szkoły muzycznej. W tym celu ruszyła akcja społeczna „Usłyszcie nas!”.

Rzymskokatolicka wspólnota miasta zwróciła się po raz kolejny do Prezydenta miasta Andrija Sadowoho w 9-minutowym wideo, w którym w języku ukraińskim zaapelowała, by władze „Usłyszały apel wiernych i pomogły zwrócić dom parafialny jego prawowitym właścicielom – parafianom kościoła Św. Antoniego”.

Konflikt wokół szkoły muzycznej nr 4 we Lwowie, która od 1939 roku zajmuje plebanię, trwa od 26 lat i stał się najdłuższym tego typu konfliktem w historii niepodległej Ukrainy. Sprawa przeszła przez rozprawę sądową, spotkanie z Prezydentem miasta Sadowym, zbieranie podpisów i ubieganie się o zwrot na wszystkich szczeblach władz ukraińskich.

Po tym, jak we wrześniu 1939 r. do Lwowa wskutek zawartego przymierza z III Rzeszą wkroczyły wojska sowieckie, plebanię przy kościele Św. Antoniego przymusem oddano pod szkołę muzyczną. Na podstawie ustawy z 1991 roku o „Swobodzie wyznań” cz. 2 art. 17 „kultowe budowle oraz mienie, które są własnością państwa, mają być przekazane organizacjom, które nimi rozporządzają, lub zwrócone organizacjom religijnym nieodpłatnie na podstawie decyzji obwodowych administracji”. W roku 1996 parafialnej wspólnocie kościoła Św. Antoniego przekazano świątynię, jednak bez plebanii, która według rozporządzenia z 1995 r. jest w dyspozycji obwodowego wydziału architektury.

Przy lwowskiej parafii Św. Antoniego działają liczne wspólnoty – kółka różańcowe i inne, młodzież nie ma gdzie chodzić na katechezy. Koordynator inicjatywy: „Usłyszcie nas!” o. Stanisław Kawa OFMConv twierdzi, że niesprawiedliwość, którą zaznali katolicy we Lwowie od komunistów, dotychczas nie została naprawiona.

Parafianie kościoła Świętego Antoniego nie chcą likwidacji szkoły muzycznej, jako jeden z wariantów, proponują przenieść ją do pustego budynku komisariatu, który mieścił się nieco niżej przy ul. Łyczakowskiej.

Kolejny nierozwiązany problem – zwrot kościoła Św. Magdaleny, w którym do dziś funkcjonuje sala organowa. Rzymskokatolicka wspólnota oraz KG RP we Lwowie zaproponowali swoją pomoc w załączeniu funduszy europejskich dla budowy nowoczesnej sali koncertowej przy ul. Łyczakowskiej 105. W tym samym budynku miałaby funkcjonować także szkoła muzyczna, przeniesiona z plebanii przy kościele Antoniego. Niestety władze Lwowa do dziś nie dokończyły niezbędnych formalności prawnych, żeby proces budowy mógł się rozpocząć.

Słowo Polskie, na podstawie informacji credo-ua.org. 30.01.16 r.

 

Parafianie kościoła Św. Antoniego we Lwowie

 

Kościół Św. Antoniego


{youtube}KZM_TBkpzVg{/youtube}