Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu rośnie ilość przewodników prowadzących wycieczki w języku polskim

W Żytomierzu rośnie ilość przewodników prowadzących wycieczki w języku polskim

W dniu 27 listopada br. w Narodowym Muzeum Kosmonautyki imienia Sergija Korolowa sfinalizowano wyjątkowy projekt „Szkoła polskojęzycznego przewodnika”.

Do wydarzenia dołączyli się w trybie online prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.

Zebranym przed ekranami monitorów i telefonów komórkowych gościom przedstawiłyśmy absolwentów Szkoły, także w ramach spotkania uczestnicy szkoły przeprowadziły fragmenty wycieczek – „Program badania Księżyca” i „Życie na orbicie”.

Zajęcia dla naszych przewodników prowadziła Pani Natalii Misiac – dr. PhD, docent, założyciel Centrum Polonistyki na Uniwersytecie Państwowym w Żytomierzu oraz redaktor czasopisma „Українська полоністика”, członek Polskiego Towarzystwa Naukowego w Żytomierzu, członek Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów obwodu żytomierskiego. Pani Natalia jest wyróżniona medalem «Pro memoria», srebrnym medalem „Wspólnoty Polskiej”, odznaką Konsula Generalnego RP w Łucku, pracownik naukowy Muzeum.

Podsumowując realizację projektu, Pani Natalia Misiac przypomniała co odbywało się w ciągu trwania projektu: „Zajęcia w Szkole zawierały teoretyczne i praktyczne części. Słuchacze zapoznali się z szczegółami pracy przewodnika w muzeum kosmonautyki, historię muzeum i jego teraźniejszością, z urządzeniem lokacji muzeum. Na zajęciach praktycznych oni prowadziły fragmenty wycieczek, a na zakończeniu szkoły – wycieczki w całości. Cennym, moim zdaniem, było to, że u słuchaczy szkoły były swoje ciekawostki, na przykład, historyczne komentarze pani Julii Nowickiej, filozoficzne pomysły o niebie pani Snieżany Czerniuk, metodyczne uwagi pani Oleny Denysewycz. W przerwach między zajęciami piłyśmy kawę i herbatę, rozmawiały o kosmosie, o życiu i losie Korolowa, o prace przewodnika w muzeum. W imieniu naszej szkoły dziękujemy pani Walentynie Jusupowej za idea projektu „Szkoła polskiego przewodnika”, pani dyrektor muzeum Irini Diaczuk za możliwość nauczania w muzeum. Od siebie osobiście, dziękuję słuchaczom szkoły za ciepłą atmosferę, za interes do kosmosu, do Korolowa. Mam nadzieję, że nasze absolwentki będą pomagać prowadzić muzeum ekskursji dla gości z Polski oraz dla dzieci, które uczą się języka polskiego”.

Wszyscy absolwenci Szkoły otrzymali Certyfikaty oraz upominki.

Zajęcia w Szkole już skończone, i do końca roku mamy wydrukować folder w języku polskim o Muzeum Kosmonautyki, który jest opracowany w ramach naszego projektu.
Cieszymy się, że udało się nam realizować tak wspaniały projekt, który mamy nadzieję, będziemy kontynuować dalej. Cieszymy się, że bardzo ciepło wypowiadają się o projekcie nasi absolwenci.

„Dużo nowej wiedzy, wspaniała praca dla umysłu, cudowna atmosfera w zacnym gronie” – o projekcie mówi Sniżana Czerniuk.

„Bardzo się cieszę, że udało mi się uczestniczyć w projekcie „Szkoła polskojęzycznego przewodnika”. Zajęcia, które dla nas prowadzili pracownicy naukowi muzeum, rzuciły światło na osobowość wybitnego konstruktora Sergiusza Korolowa, jego trudne życie, jego ciężką pracę, jego marzenia i zamiłowanie kosmosem. Popatrzyłyśmy także na eksponaty muzealne od wnętrza muzeum, od jego serca. Fascynujące jest to, że każdy przedstawiony w muzeum przedmiot ma swoją historię, żyję własnym życiem, przemawia własnym głosem. Przez ten niezwykły punkt widzenia dotknęłyśmy nigdy nie poznawalnej tajemnicy kosmosu i wszechświata. Bardzo dziękuję organizatorom projektu, pracownikom i administracji muzeum i mam nadzieje na przedłużenie tego projektu w już innej, nie mniej ciekawej postaci” – powiedziała uczestnik projektu Tatiana Pawlinczuk.

W imieniu realizatorów projektu, dziękuję z całego serca za owocną współpracę Pani Natalii Misiac, dyrektorowi Muzeum Irenie Diaczuk oraz naszym uczestnikom projektu – Julii Nowickiej, Natalii Szczerbakowej, Oksanie Litwak, Sniżanie Czerniuk, Tatianie Pawlinczuk, Lilii Jaworskiej, Olenie Denysewicz i Wiktorii Oleksiuk.

Inicjatorem i realizatorem projektu jest Studencki Klub Polski we współpracy z Narodowym Muzeum Kosmonautyki im. S. Korolowa.

Projekt objęty wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Walentyna Jusupowa, Studenci Klub Polski, 1 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *