Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu otwarto wystawę fotograficzną „Czas Fedeckiego. Powrót na Ojczyznę”

W Żytomierzu otwarto wystawę fotograficzną „Czas Fedeckiego. Powrót na Ojczyznę”

W dniu 7 listopada 2020 roku w Gnatyuk Art Center została otwarta ekspozycja długo oczekiwanego projektu: historyczna wystawa malarstwa Alfreda Fedeckiego (1857-1902), artysty pochodzenia polskiego, pochodzącego z Żytomierza pt. „Czas Fedeckiego: Powrót na Ojczyznę”.

Inicjatorem i organizatorem projektu jest Studencki Klub Polski. Partnerami realizacji projektu wystąpili: Rada Miasta Żytomierz, Gnatyuk Art. Center, Szkoła fotograficzna Włodzimierza Ogloblina z Charkowa oraz Żytomierskie Kolegium Kultury i Sztyki im. Iwana Ohijenki.

W ramach otwarcia Wystawy słowo powitalne wygłosiła dyrektor Gnatyuk Art. Center Tatiana Pelech. Prezes Studenckiego Klubu Polskiego Walentyna Jusupowa, jako organizator przedstawiła idee powstania tego projektu. Wykładowca Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztyki im. Iwana Ohienki Igor Szurpan opowiedział o drodze życiowej Alfreda Fedeckiego oraz o jego dziełach.

Ze względu na kwarantannę, otwarcie wystawy odbyło się w trybie online. Aby wszyscy mogli zobaczyć wystawę, planujemy zapoznać wszystkich zainteresowanych z pracami Alfreda Fedeckiego, które są przedstawione na wystawie, przeprowadzać różne konkursy. Także w ramach projektu, planujemy zorganizować obrady okrągłego stołu za udziałem przedstawicieli Szkoły Fotograficznej Włodzimierza Ogloblina z Charkowa, miejscowych krajoznawców, historyków.

Wystawa w Gnatyuk Art Center będzie czynna do końca 2020 roku.

Zgodnie z Wikipedią, Alfred Fedecki urodził się w 1857 roku w Żytomierzu w polskiej rodzinie. Wykształcenie fotograficzne zdobył w Akademii Sztuki w Wiedniu. Pracę zawodową rozpoczął w Kijowie pod kierunkiem znakomitego fotografika, Włodzimierza Wysockiego. Następnie w 1886 r. otworzył własne atelier fotograficzne w Charkowie. W swojej samodzielnej pracy artystycznej Fedecki zaczął odchodzić od obowiązującej statycznej „rodzinnej” kompozycji zdjęcia w kierunku „malarskiego” portretowania osób. Nowatorskie, jak na owe czasy, zdjęcia przyniosły artyście dużą popularność oraz liczne nagrody na krajowych i zagranicznych wystawach. Jego wysokie umiejętności doceniły czołowe osobistości życia politycznego i artystycznego. Współpracował z wieloma wydawnictwami, a jego prace były zamieszczane w najbardziej poczytnych czasopismach tego czasu. Alfred Fedecki interesował się także wszelkimi nowościami technicznymi, które starał się wykorzystywać w fotografii. Często w swojej pracy eksperymentował, m.in. podjął próby zapisywania dźwięków, zastosowania artystycznego fotografii rentgenowskiej, wykonywał pierwsze kolorowe fotografie, a także jako pierwszy zorganizował publiczny pokaz kinematograficzny w Charkowie. Zmarł w Mińsku, pochowany został w Charkowie.

Projekt został realizowany przy wsparciu Żytomierskiej Rady Miejskiej.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 10 listopada 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code