Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu Czesi i Polacy upamiętnili rodaków pomordowanych w latach 1937-1938

W Żytomierzu Czesi i Polacy upamiętnili rodaków pomordowanych w latach 1937-1938

Delegacja na czele z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Republiki Czeskiej na Ukrainie, Tomaszem Pawliczekiem, II Sekretarzem Rzecznikiem Prasowym Ambasady Adamem Gradilek, oraz przedstawicielami Instytutu Badań Reżimów Totalitarnych (Praga), Janem Dvorak I Editą Irakova, kierownik projektu Ostatniego adresu (Czechy), odwiedziła Żytomierz.

W ramach wizyty goście, przedstawiciele administracji lokalnej i regionalnej oraz mniejszości polskiej uszanowali pamięć osób represjonowanych podczas czystek etnicznych i stalinowskich w latach 1937-1938 na Ukrainie.

W ramach projektu „Ostatni adres” na domu ul. Pokrowska 106 została umieszczona tablica pamięci represjonowanego i rozstrzelanego w 1938 r. członka sportowego klubu”Sokół” W. Froneka Radek Matuli. Jego prawnuk opowiedział o losach swojego pradziadka, który walczył o niepodległość w 1920 roku w armii Petlury, był dwukrotnie aresztowany i rozstrzelany 28 września 1938 roku.

W uroczystości wzięli udział członkowie Związku Wołyńskich Czechów na Żytomierszczyźnie pod kierownictwem Ludmiły Czyzewskiej oraz Wiktoria Laskowska- Szczur prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Czeska delegacja złożyła kwiaty pod Krzyżem politycznych represji w Żytomierzu, w szczególnym miejscu gdzie leżą szczątki 19400 niewinnie zamordowanych mieszkańców Żytomierszczyzny .

Pani Wiktoria zapoznała gości z historią represji na Żytomierszczyźnie oraz planów dotyczących powstania memoriału.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 11 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code