Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu uroczyście otwarto wystawę „Paderewski – Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta”

W Żytomierzu uroczyście otwarto wystawę „Paderewski – Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta”

10 września na Wydziale Historycznym Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego im. I. Franki odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Ignacy Jan Paderewski – Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta”.

Wydarzenie stało się możliwe dzięki współpracy Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego im. I. Franki oraz Domu Polskiego w Żytomierzu.

Słowo powitalne na otwarciu do obecnych na sali studentów i wykładowców skierowały dr hab. Natalia Sejko (prorektor Uniwersytetu ds. Nauki), dr Natalia Miesiąc (dyrektor Centrum Polonistyki) oraz dr Irena Perszko (dyrektor Domu Polskiego).

Wystawa pt. „Ignacy Jan Paderewski – Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta” przygotowana została przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Muzeum Łazienki w Warszawie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Pierwsza część wystawy przedstawia lata dziecięce i młodości Paderewskiego. Druga obejmuje kolejne etapy kariery pianistycznej i politycznej wielkiego Polaka. Na sześciu panelach są przedstawione największe osiągnięcia we wszystkich dziedzinach prowadzonej przez niego działalności: artystycznej – jako genialnego pianisty i utalentowanego kompozytora oraz zręcznego polityka i żarliwego patrioty.

Nie na darmo mówiono o nim, że był największym politykiem wśród muzyków i największym muzykiem wśród polityków. Obydwie te dziedziny połączone z ogromnym ładunkiem patriotyzmu, jaki nosił w sobie przez całe życie Paderewski, ugruntowały jego niepodważalną pozycję w historii i kulturze nie tylko naszego narodu, ale również i całego świata.

Wystawa prezentowana była do tej pory w wielu miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Parlamencie Europejskim oraz w Centrum Polskim w Brukseli.

Z inicjatywy Konsula Generalnego, pana Krzysztofa Świderka, wystawa została przetłumaczona na język ukraiński. W obwodzie żytomierskim wystawę gościły – Berdyczów, Nowogród Wołyński, a w roku 2011, w ramach Dni Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”, wystawa zaprezentowana została w bibliotece obwodowej.

Na terenach obwodu żytomierskiego postać Paderewskiego jest powszechnie znana i szanowana. Znajduje się tu kilka miejsc upamiętniających rodzinę Paderewskiego, m. in. grób ojca i przybranej matki na cmentarzu katolickim czy tablica pamiątkowa ku czci jego siostry Marii Paderewskiej.

W 2001 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Naukowego w Żytomierzu, w ramach obchodów Roku Paderewskiego, odsłonięta została tablica pamiątkowa ku czci Ignacego Jana Paderewskiego na budynku Domu Polskiego. Od tego czasu Dom Polski ma wielki zaszczyt nosić imię tego wielkiego Polaka. Z inicjatywy Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie tablicę pamiątkową poświęconą I.J. Paderewskiemu umieszczono na Szkole Muzycznej nr 5.

Natalia Michajłowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code