Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu trwają przygotowania do upamiętnienia polsko-ukraińskiego sojuszu

W Żytomierzu trwają przygotowania do upamiętnienia polsko-ukraińskiego sojuszu

Bolszewicy, wzięci do niewoli podczas walk o Żytomierz w 1920 r.W Żytomierzu z okazji 95. rocznicy polsko-ukraińskiego sojuszu z 1920 r. zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Na wniosek redakcji kwartalnika „Głos Polonii” i członków Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie Rada Miasta stolicy Polesia zadecydowała by udzielić zezwolenia na odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej militarnemu sojuszu pomiędzy Polską a Ukrainą, zawartego w Warszawie w kwietniu 1920 roku pomiędzy Marszałkiem Piłsudskim i Naczelnym Atamanem Symonem Petlurą.

Płaskorzeźba upamiętniająca żołnierzy i dowódców Wojska Polskiego i Armii URL, w tym Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury wkrótce zostanie odsłonięta w samym centrum miasta, na fasadzie kinoteatru „Ukraina” przy ulicy Kijowskiej 13.

W uroczystościach zaplanowany jest udział przedstawicieli polskiego korpusu dyplomatycznego, warszawskiej Fundacji „Wolność i Demokracja” i władz miasta.

95 lat temu, 26 kwietnia 1920 roku, po krótkiej bitwie na przedmieściach Żytomierza, Wojsko Polskie na czele z pułkownikiem Stefanem Dąb-Biernackim uwolniły Żytomierz od bolszewików. Z pułków wrogiej dywizji pozostało zaledwie po kilkudziesięciu żołnierzy. Bolszewicy stracili połowę artylerii i większość broni maszynowej. Polacy wzięli do niewoli kilkuset jeńców, zdobyli 10 dział, kilkadziesiąt cekaemów, samochód pancerny, 12 ciężarówek i 280 wagonów ze sprzętem wojskowym.
Marszałek Piłsudski na głównym placu Żytomierza wygłosił następujace słowa: „Wierzę, że naród ukraiński wytęży wszystkie siły, by z pomocą Rzeczypospolitej Polskiej wywalczyć wolność własną i zapewnić żyznym ziemiom swej ojczyzny szczęście i dobrobyt, którymi cieszyć się będzie po powrocie do pracy i pokoju”.
Straty polskie w walkach o Żytomierz to 3 zabitych i 48 rannych żołnierzy.

Biuro Prasowe ZSzP, 05.06.15 r., KZ