Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu po rekonstrukcji i remoncie odbyło się poświęcenie kościoła pw. Świętego Wacława

W Żytomierzu po rekonstrukcji i remoncie odbyło się poświęcenie kościoła pw. Świętego Wacława

Zdjęcie pobrano z tvradiozt.com.ua28 września w dzielnicy Krosznia miasta Żytomierz odbyło się poświęcenie kościoła rzymskokatolickiego pw. Świętego Wacława. W uroczystości wziął udział ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej Piotr Malczuk.

Pomysł budowy świątyni na terenie miasta gubernialnego Żytomierz (od 1667 do 1793 – miasto wojewódzkie I RP) pojawił się jeszcze w 1907 roku. Odpowiednie pozwolenie uzyskano od carskich władz, działkę pod budownictwo ofiarował miejscowy ziemianin Andrzej Arszyniowski w 1908 roku. Kościół funkcjonował do 1948 roku, kiedy to komunistyczne władze zamknęły świątynie.

W czasach ZSRS działał tutaj klub, biblioteka, żytomierski zakład spożywczy. W 2001 roku po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, parafia na Kroszni odrodziła się a w roku 2002 świątynię zwrócono wiernym.

Od tego czasu ponad 500-osobowa wspólnota parafialna ma możliwość uczestniczyć we Mszach świętych codziennie oraz trzy razy w ciągu dnia w święta. Oprócz poświęcenia świątyni na Kroszni odbyły się także uroczystości odpustowe oraz udzielenie Sakramentu Bierzmowania 29 wiernym.

Alina Zielińska na podstawie informacji tvradiozt.com.ua, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code