Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu 100 osób przystąpiło do Sakramentu Bierzmowania

W Żytomierzu 100 osób przystąpiło do Sakramentu Bierzmowania

Uroczystość św. Antoniego z Padwy, przypadająca na 13 czerwca, jednoczy katolików z całego Żytomierza. W tym roku dla wiernych parafii św. Jana z Dukli ta uroczystość była podwójna. Blisko stu katolików z całego Żytomierza przyjęło Sakrament Bierzmowania z rąk biskupa Witalija Skomorowskiego, ordynariusza diecezji łuckiej.

Biskup, który jeszcze do niedawna był Wikariuszem Generalnym diecezji kijowsko-żytomierskiej przyjechał, żeby rozdzielić radość świętowania i udzielić sakramentu, który daje dar Ducha Świętego. Uroczystą Mszę koncelebrowali o. Dobrosław Kopysterynski OFM, miejscowa wspólnota braci-franciszkanów i duchowieństwo z innych parafii Żytomierza.

W homilii biskup Witalij zwrócił uwagę na to, że dar Ducha Świętego udzielany raz, trzeba przyjmować stale, pracując nad swoim życiem duchownym. Bóg jest litościwy i chce stale przychodzić do naszych serc przez Ducha Świętego. Jedyne, co może go powstrzymać – to grzech, który nie był wyznany przez chrześcijanina. Po kazaniu, podczas udzielania sakramentu bierzmowania, za starodawnym obyczajem, biskup Witalij wykonywał gest złożenia rąk na głowie osoby bierzmowanej, co symbolizuje przekazanie daru Ducha Świętego. Czoło wiernych smaruje się specjalnie przygotowaną substancją – mirrą.

Kandydaci do sakramentu bierzmowania w Żytomierzu odnowili przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekli się grzechu, wyznali wiarę w Boga i zaśpiewali Hymn do Ducha Świętego. Następnie biskup z koncelebransami wyciągnął rękę nad kandydatami i modlił się o zstąpienie na nich Ducha Świętego. Przyjęcie tego sakramentu — to wielkie i poważne wydarzenie w życiu katolika, które koniecznie odbywa się w obecności świadka. Powinien on zaświadczyć, że kandydat do bierzmowania jest naprawdę dostojnym chrześcijaninem.

Po przyjęciu Sakramentu życie wiernego nabywa innego sensu. Staje się świadkiem Żywego Jezusa, mocniej łączy się z nim, wzmacnia swój związek z kościołem, i musi świadczyć o chrześcijańskiej wierze słowem, za którym idą uczynki.

Po Mszy uroczysta procesja z Przenajświętszym Sakramentem ruszyła od kościoła Św. Jana z Dukli centralnymi ulicami miasta. Figurę Świętego Antoniego dekorowała lilia — symbol czystości. I to wskazuje na czystość życia tego człowieka, jego kazania i wszystkiego, co on czynił – był wierny Panu Jezusowi. Dlatego, pod koniec Mszy biskup poświęcił lilie i podzielił się świadectwem, że św. Antoni jest bardzo aktualnym świętym w różnych potrzebach, nawet związanych ze współczesnymi technologiami.

Anna Denysiewicz, zdjęcia – profil diecezji kijowsko-żytomierskiej na Googleplus, 18.06.15 r., KZ


{morfeo 877}

{youtube}{/youtube}