Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Winnicy została otwarta wystawa “Słowo stało się ciałem” autorstwa polskich, litwewskich i ukraińskich malarzy

W Winnicy została otwarta wystawa “Słowo stało się ciałem” autorstwa polskich, litwewskich i ukraińskich malarzy

W ramach obchodów Dnia Europy w Winnicy i projektu „Polonijna Noc Muzeów” w podziemiach winnickiego klasztoru braci kapucynów oraz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński i proboszcz br. Józef Chromy dokonali uroczystego otwarcia wystawy współczesnych ikon „Słowo stało się ciałem”.

Wystawa składa się z 50 ikon autorstwa polskich, litewskich i ukraińskich artystów.

Wszystkie wystawiane prace powstały podczas zeszłorocznych XII Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy. Ikony można było dotychczas zobaczyć m.in. w Warszawie i Pile. W czerwcu wystawę będzie można odwiedzić w Muzeum Narodowym im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie.

W uroczystym otwarciu współuczestniczył biskup kamieniecki Leon Dubrawski, biskup prawosławny eparchii winnicko-barskiej prawosławnej cerkwi Ukrainy Symeon, delegat oo. kapucynów na Ukrainie br. Błażej Suska, przedstawiciele władz miejskich i obwodowych, konsul honorowy Republiki Mołdawii w Winnicy Mychajło Kunicki, reprezentacja współorganizatorów wydarzenia – Obwodowego Muzeum Sztuki w Winnicy і pozostałych miejscowych instytucji kultury i sztuki, artyści, lokalne media oraz prezesi miejscowych organizacji polskich z Winnicy.

„Wystawa jest wydarzeniem o charakterze wyjątkowo europejskim – doskonałym przykładem dialogu międzykulturowego, międzykonfesyjnego i międzypokoleniowego” – zaznaczył podczas ceremonii otwarcia wystawy Konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 14. maja od godz. 17:00 i potrwa do 30 maja. Wstęp na ekspozycję jest wolny.

Godziny otwarcia wystawy:

• od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-20:00;
• w weekendy w godz. 10:30-20:00.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 16 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code