Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Winnicy rozpoczął się II Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny im. Ignacego Jana Paderewskiego

W Winnicy rozpoczął się II Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny im. Ignacego Jana Paderewskiego

26 marca o godz. 10:00 rozpoczął się II Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Winnicy.

W uroczystej gali otwarcia wzięli udział KG RP w Winnicy Damian Ciarciński, dyrektor Szkoły Muzycznej nr 1 w Winnicy Tatiana Burdejna oraz członkowie jury. Uroczystość odbyła się zgodnie z obowiązującym reżimem epidemicznym – bez udziału publiczności.

Pierwszego dnia Konkursu zaplanowano przegląd przesłanych elektronicznie materiałów konkursowych w 2 kategoriach (soliści kat. młodszej i średniej, wykonujący utwory na fortepianie lub instrumentach strunowo-smyczkowych).

Więcej informacji o Konkursie znajduje się na stronie internetowej wydarzenia: www.paderewskikonkurs.com

Ignacy Jan Paderewski urodził się w Kuryłówce na Podolu 6 listopada 1860 r. Dzisiaj Kuryłówka leży w obrębie obwodu winnickiego, niedaleko Chmielnika. Pierwszych 12 lat życia przyszły artysta spędził na Kresach, w domu, w którym nie brakowało problemów i trudności dnia codziennego. W kilka miesięcy po narodzeniu Ignacego zmarła jego matka. Ojciec za pomoc powstańcom styczniowym został aresztowany. Paderewski miał 12 lat, gdy po raz pierwszy przybył do Warszawy. Tu w latach 1872-1878 od podstaw uczył się gry na

fortepianie oraz kompozycji.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 27 marca 2021 r.

Ignacy Jan Paderewski w Kuryłówce na Podolu, niedaleko Chmielnika i Winnicy, 1863 r. (AAN)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code