Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Tywrowie powstanie Muzeum męczenników za wiarę

W Tywrowie powstanie Muzeum męczenników za wiarę

Źródło: www.ekspedyt.orgOjcowie Oblaci w Tywrowie ogłosili konkurs – poszukują architektów, artystów, wolontariuszy, którzy pomogliby w tworzeniu Muzeum Męczenników za Wiarę XX wieku.

Jak powiedział przełożony Delegatury Misjonarzy Oblatów na Ukrainie o. Paweł Wyszkowski OMI, w dziejach naszej Ukrainy są wydarzenia i ludzie, o których nie możemy zapomnieć. Należą do nich tysiące mieszkańców naszej ziemi, wydarzenie te zaś to męczeńska śmierć wszystkich, którzy cierpieli dla niebieskiej i ziemskiej Ojczyzny. Istotę orędzia ich życia można wyrazić w słowach: „Nie poddajemy się”.

– Nie ulegli złu, które zawsze niszczy, a zwłaszcza, gdy polega na przemocy jednego człowieka w stosunku do drugiego oraz systemu w stosunku do społeczeństwa. I dla zachowania pamięci o takich Ludziach zamierzamy stworzyć Muzeum męczenników za wiarę XX w., które by niosło w sobie duch tamtych czasów – w przekazywało historię tych, którzy ofiarowali życie za Jezusa Chrystusa”.
Muzeum będzie rozlokowane w kościele Św. Michała Archanioła w Tywrowie, w odległości 20 km od Winnicy, gdzie 70 lat temu w ciągu kilku miesięcy władze komunistyczne zamordowały ponad 15 tys. niewinnych ludzi
– powiedział o. Paweł.

Pamiątki o prześladowaniach gromadzone już są w ciągu wielu lat. Istnieje również specjalne archiwum zdjęć, nagrań i listów. A zatem ojcowie Oblaci pragną umożliwić dla ludzi zgłębianie wiedzy o życiu męczenników bliskich nam czasów.

Muzeum będzie składać się z czternastu pokoi, które symbolizować będą czternaście stacji – jest to przypomnienie Drogi Krzyżowej narodu na naszych terenach. Pierwszy pokój zaprezentuje ogólny obraz komunistycznej rzeczywistości: kajdany, wyciągi z Kodeksu Kryminalnego, w których chodzi o kary, grożące tym, którzy chodzili do kościołów, fragmenty wystąpień przedstawicieli ówczesnej władzy, m. in. Lenina, Stalina, Breżniewa. Dalej – przez drewniane wiejskie drzwi – można będzie wejść do następnego pomieszczenia, nawiązującego do mieszkań wierzących. Będą tutaj zdjęcia, wizerunki ówczesnego kościoła, szkoły, pola, widoki rodzinnego Podola. Muzeum ma mieć autentyczny wygląd, aby odwiedzający mieli wrażenie, że dosłownie przed chwilą męczennicy wyszli z niego, gdyż męczennikiem – świadkiem – jest każdy z nas każdego dnia na swojej drodze życiowej. Pielgrzym, który odwiedzi grób, uświadomi sobie, co pomagało budować wiarę tych męczenników.

Kolejny pokój muzeum poświęcony będzie kapłanom, zamordowanym za wiarę. To oni pozostali niezłomni za czasów reżimu i inspirowali wierzących do wytrwałości i wierności.

Po tych przygotowaniach pielgrzymi będą mogli wejść do pokoju więzienia i prześladowań. W pomieszczeniu o nazwie „Pokój śmierci” będzie imitacja baraku, więzienia i pomieszczenia tortur. Wyjście z muzeum ma prowadzić odwiedzających przez pokój „Życie po śmierci”, w którym znajdzie się tabliczka z napisem „Wytrwaliśmy” i fragmentem cytatu św. Jana Pawła II z jego podróży do Ukrainy.

Z całego serca dziękujemy wszystkim wspierającym Oblatów w tej szlachetnej sprawie. Zainteresowanych udzieleniem pomocy prosimy o kontakt telefoniczny.:+(38 050) 419-64-98 lub mailowy: [email protected]

Irena Rudnicka, na podstawie informacji credo-ua.org, 05.05.16 r.