Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Tarnopolu pojawiła się tablica poświęcona Jerzemu Hoffmanowi

W Tarnopolu pojawiła się tablica poświęcona Jerzemu Hoffmanowi

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem w Internecie pojawiły się zdjęcia tablicy, poświęconej znanemu polskiemu reżyserowi Jerzemu Hoffmanowi, którą zainstalowano na fasadzie Pałacu Kina (ul. Iwana Franki 8) w Tarnopolu.

Pierwszym świadkiem pojawienia się tablicy, upamiętniającego autora filmów „1920. Bitwa Warszawska”, „Ogniem i mieczem” i wielu innych na terenach ukraińskiej Galicji stał się tarnopolski fotograf Mykoła Wasylczenko.

– Wykonałem zdjęcie, jak Danyło Czepil oraz Dmytro Pilipiak zainstalowali na fasadzie Pałacu Kina tablicę Jerzego Hoffmana. Co łączy Hoffmana z Tarnopolem? Uciekając przed prześladowaniami ze strony Nazistów okazał się w 1939 roku w Tarnopolu. Następnie po przyjściu Armii Czerwonej komuniści wysłali go z całą rodziną na Sybir – napisał Wasylczenko na swoim profilu w sieci Facebook. Jak twierdzi fotograf, tablica została ufundowana z pieniędzy, przekazanych przez władze miasta i stronę polską.

Napis na tablicy w dwóch językach – polskim i ukraińskim głosi: „Nasze historie splotły się na zawsze zarówno we krwi, jak i w radości. Jerzy Hoffman – polski aktor, scenarzysta, reżyser”.

Jerzy Hoffman najbardziej znany jest z ekranizacji trylogii Henryka Sienkiewicza. Jednak zanim reżyser osiągnął swoją dzisiejszą pozycję, musiało minąć wiele lat. Urodził się w żydowskiej rodzinie lekarskiej w Krakowie. W 1940 r. został wywieziony na Syberię i do Polski powrócił dopiero po zakończeniu wojny. Sztuki filmowej uczył się na moskiewskiej uczelni. Początki kariery artystycznej Hoffmana to realizacja obrazów dokumentalnych we współpracy z Edwardem Skórzewskim. Ich filmy zdobyły szereg nagród festiwalowych na całym świecie. Zachęceni tymi sukcesami artyści zdecydowali się na debiut fabularny.
Był nim zrealizowany w 1962 r. film „Gangsterzy i filantropi”, który cieszył się dużym uznaniem zarówno krytyków jak i publiczności. W 1968 r. Hoffman sfilmował powieść Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”. Obraz ten zapoczątkował realizację zawodowego marzenia reżysera – ekranizację całej trylogii słynnego pisarza. W 1974 r. Hoffman nakręcił doskonały „Potop”, a 25 lat później „Ogniem i mieczem”. W uznaniu zasług reżysera 12 lutego 1999 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. W 2011 Hoffman nakręcił film „1920 Bitwa Warszawska”, pierwszą w historii kina polskiego superprodukcję wykorzystującą technologię trójwymiarową.

Anatol Kerżner na podstawie informacji 0352.ua, fimweb.pl 28.08.16 r.