Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Sławucie żyje pamięć o powstańcach styczniowych

W Sławucie żyje pamięć o powstańcach styczniowych

Styczniowe Powstanie odegrało nieprzeciętną rolę w historii narodu polskiego.

Dla tego każdy, kto uważa siebie za Polaka powinien pamiętać i szanować wyczyn insurgentów. Im więcej mamy udowodnienie tego, że Polacy walczyli o swoją niepodległość również na terenach Podola i Wołynia.

Niedaleko Sławuty, w lasach blisko wsi Mińkowce znajduje się pomnik Powstańcom Styczniowym. Przy każdej okazji Zarząd Związku Polaków Oddział w Sławucie stara się przywieźć naszych wychowanków do pomnika aby uszanować pamięć zabitych przez oddziały rosyjskiego wojska. Rocznica powstania przypada na 22 stycznia każdego roku. W tym czasie mamy dość utrudniony dojazd do pomnika, ponieważ pomnik znajduję się w lesie. Dla tego w tym roku przeprowadziliśmy lekcje dla uczniów Sobotniej Szkoły w klasie. Ciężko przekazać wymiar tego powstania, ofiarę każdego powstańca. Ale każdy miał jeden wspólny cel – niepodległość Polski, do której Polacy szli przez 123 długich lata.

Powoli, ceną swego życia i wolności Polacy wywalczyli niepodległość, setną rocznicę której obchodzimy w 2018 roku.

Największe zainteresowanie lekcją o Powstaniu Styczniowym wykazały dzieci w średnim i starszym wieku. Dla takiej młodzieży ważna jest historia drogi do wolności. Podczas lekcji dzieci zapoznały się z przyczynami wybuchu Powstania, chronologią jego przebiegu, przywódcami, i najważniejszymi walkami. Także obejrzeli filmy, poświęcone dziejom insurgentów styczniowych.

Z biegiem lat powinniśmy zachowywać pamięć o tych wydarzeniach. Powinniśmy nieść w swoich sercach pamięć o każdym, kto wtedy walczył o wolność i niepodległość.

Łarysa Cybula, ZPU, Oddział w Sławucie, 15.02.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code