Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Równem obchodzono 142-lecie urodzin Symona Petlury

W Równem obchodzono 142-lecie urodzin Symona Petlury

W wiosenny słoneczny i ciepły dzień 22 maja 2021 roku Harcerzy z hufca „Wołyń” oraz płastuńskiego ośrodka Nr 33 im. Samczuka złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Symona Petlury przy ulicy jego imienia w Równem.

Uroczystość przypadła w 142 rocznicę urodzin Naczelnego Ataman oraz 95. rocznica jego śmierci. To kolejna wspólna akcja młodzieży reprezentującej harcerstwo oraz PŁAST mająca na celu odrodzenie pamięci o Ukraińskiej Republice Ludowej.

W imieniu Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Marka Bezruczki składam szczere podziękowania szefowi harcerstwa na Wołyniu Aleksandrowi Radicy, oraz komendantowi plastuńskiego ośrodka Nr 33 imienia Samczuka w Równem Jaroslawowi Kowtoniukowi za wspólne działania. Jako pierwsi na Ukrainie wykonaliśmy ważną pracę polsko-ukraińskiego pojednania i zjednoczenia naszych braterskich narodów.

Akcja odbyła się w ramach podpisanego we wrześniu porozumienia między przedstawicielami Równieńskiego Płasta i lokalnego ośrodka harcerskiego.

Równe to pierwsze ukraińskie miasto, gdzie w 2001 r. odsłonięto popiersie Symona Petlury .

Serhij Porowczuk Prezes Kulturalno-Oświatowego Centrum im gen. Marka Bezruczki w Równem, 27 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code