Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W ramach Polskiej Pomocy na Ukrainę trafiło 120 tys. tabletek do polepszenia jakości wody

W ramach Polskiej Pomocy na Ukrainę trafiło 120 tys. tabletek do polepszenia jakości wody

Fundacja Polski Zespół Humanitarny przekazała mieszkańcom wschodniej Ukrainy 120 tysięcy tabletek do uzdatniania wody na terenach sąsiadujących z linią frontu w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

Przekazane środki chemiczne pozwolą na uzdatnienie kilkunastu milionów litrów wody na terenach zamieszkanych przez około 25 tysięcy osób – poinformowali 31 stycznia na konferencji prasowej w Kijowie przedstawiciele Polskiego Zespołu Humanitarnego, Katarzyna Corominas i Artur Niemczyk.

Przywiezione z Polski tabletki przeznaczone są do oczyszczania studni przydomowych i innych zbiorników z wodą przeznaczoną do picia.

„Są one bardzo przydatne w przypadku zniszczenia infrastruktury, wodociągów. Wiemy, że w wodzie, której używają ludzie w regionie konfliktu, zaczęła pojawiać się bakteria coli i zaczęły się zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby” – wyjaśniła Corominas.

Członkowie Zespołu przeprowadzali także szkolenia dotyczące użycia tabletek i rozdawali mieszkańcom strefy przyfrontowej ulotki z instrukcjami uzdatniania wody.

„Nasze działania są doraźne, bo trzeba doprowadzić do tego, żeby ta woda była czysta w szkołach, przedszkolach i szpitalach. Mamy nadzieję, że docelowo będziemy w stanie montować na tych terenach systemy filtracji wody” – powiedział Niemczyk.

Akcję rozdawania tabletek do uzdatniania wody sfinansowano ze środków Polskiej Pomocy, zaś same tabletki przekazał ich producent, firma Javel. Po stronie ukraińskiej partnerami projektu są organizacja Hałycka Warta i Ukraińska Grupa Humanitarna oraz Caritas Kramatorsk.

Słowo Polskie na podstawie informacji gazetaprawna.pl, 02.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code