Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W ramach Akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” podolski Chmielnik odwiedziła grupa wolontariuszy z Polski

W ramach Akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” podolski Chmielnik odwiedziła grupa wolontariuszy z Polski

Akcja ta została zapoczątkowana w 2000 roku przy wsparciu Fundacji „Studio  Wschód” i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Odbywa się pod patronatem medialnym TV Polonia przy wsparciu finansowym Senatu RP. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była polska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej.

Co roku uczniowie szkół Dolnego Śląska razem z opiekunami wyjeżdżają za granicę w celu sprzątania polskich nekropolii, zbierania i zachowania informacji o nich w polskich archiwach.

W tym roku w akcji wzięło udział 1300 młodych wolontariuszy którzy porządkowali 145 cmentarzy na Wołyniu, Podolu, przedmieściach Lwowa, Stanisławowa i Tarnopola.

Tegoroczny konwój liczył 70 autobusów. 3 lipca ruszył z Wrocławia na Ukrainę. Do Chmielnika wolontariuszy dotarły zawdzięczając prezesowi Związku Polaków im. Wł. Reymonta w Chmielniku Eugenii Brylant, która w zeszłym roku zwróciła się do organizatorów Akcji z prośbą i zaproszeniem odwiedzić polskie cmentarze w mieście i rejonie.
Grupa, składająca się z 11 nastolatków i 3 nauczycieli opiekunów z Zielonej Góry z 4 lipca zamieszkali w jednym z hotelów Chmielnika. W ciągu 8 dni wolontariuszy pracowali na cmentarzach Chmielnika i we wsi Derżanówka, odwiedzili mogiłę matki Jana Ignacja Paderewskiego w Kuryłówce, zapoznawali się z miastem, władzami miasta i członkami Związku Polaków we wspólnej pracy przy grobach Polaków.  Dla gości zorganizowano wycieczki do słynnej fontanny Roshen w Winnicy i do Kamieńca Podolskiego. Młodzież z Polski wzięła udział w Warsztatach Lalek Motanek, w obchodach ludowego święta Jana Kupała, pływaniu w basenie w sanatorium leczniczym.

Związek Polaków im. Wł. Reymonta w Chmielniku wyraża serdeczne podziękowanie dla organizatorów Akcji, i wszystkich uczestników które dołączyły się do wsparcia bardzo ważnej sprawy, która odbywała się w pierwszej połowie lipca 2018 roku na ziemi chmielnickiej.

Irena Bartaszczuk, opracowanie tekstu Aleksy Pawluk, 21.07.18 r.

    

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code