Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Radzie Najwyższej eksponowana jest wystawa „Symon Petlura. 1879-1926”

W Radzie Najwyższej eksponowana jest wystawa „Symon Petlura. 1879-1926”

Źródło: memory.gov.ua25 maja minęło 90 lat od zabójstwa przez bolszewickiego agenta Szwarcbalda lidera ukraińskiej rewolucji w latach 1917-1921 Szymona Petlury.

W ścianach ukraińskiego parlamentu otworzono wystawę, poświęconą hetmanowi Ukraińskiej Republiki Ludowej. Unikatowe dokumenty, które są na niej przedstawione, opowiadają o jednym z kluczowych działaczy politycznych na Ukrainie, budowniczego ukraińskiej armii, osoby, która próbowała zainteresować sprawą Ukrainy kraje Zachodu.

W przygotowaniu wystawy wzięły udział pracownicy Muzeum Ukraińskiej Rewolucji 1917-1921 oraz Ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci. Na jej otwarciu, które odbyło się 16 czerwca, byli obecni parlamentarzyści Mykoła Kniażyckyj, Oleg Medunycia, Igor Artiuszenko, Andrij Lewus, naukowiec z Instytutu Historii Ukrainy NAN Ukrainy Sergij Kot, dyrektor Muzeum Ukraińskiej Rewolucji 1917-21 Oleksander Kuczeruk, prezes UINP Wołodymyr Wiatrowycz i inni.

– Petlura był pierwszym wśród liderów ukraińskich, którego rosyjski bolszewizm zniszczył, jako jeden z symboli ukraińskiej rewolucji. Jego imię do dziś jest owiane fałszywymi oskarżeniami, mającymi na celu dyskredytować nie tylko Petlurę ale także ideę państwowości Ukrainy. Te mity dotychczas mają wpływ na społeczeństwo i władzę – zaznaczył jeden z autorów wystaw Sergij Kot.

Jak zaznaczył przedstawiciel UINP Jarosław Fajzulin: „Powrót Symona Petlury do ścian ukraińskiego parlamentu świadczy o tym, że chociażby część polityków ukraińskich odwołuje się po doświadczenie z czasów URL. Wystawa 'Symon Petlura 1879-1926′ daje im dodatkową możliwość by tego dokonać”.

– Ci, którzy tworzą przyszłość naszego państwa, powinni dobrze znać także jego przeszłość. Bowiem historia – to przede wszystkim doświadczenie, które pomaga unikać poważnych błędów. Zwycięstwa i upadki Petlury mogą stać się przydatne w dzisiejszej nieprostej sytuacji – mówił Wołodymyr Wiatrowycz.

Słowo Polskie na podstawie informacji memory.gov.ua, 18.06.16 r.