Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » W Polsce rośnie ilość firm zakładanych przez ukraińskich emigrantów

W Polsce rośnie ilość firm zakładanych przez ukraińskich emigrantów

W ciągu 15 lat w Polsce liczba firm założonych przez Ukraińców powiększyła się 10-krotnie.

Obywatele Ukrainy to obecnie największa grupa zagranicznych przedsiębiorców zakładających swój biznes w Polsce. Rok 2020 pokazał, że zagrożenia związane z kryzysem gospodarczym nie powstrzymują Ukraińców przed podjęciem własnej działalności gospodarczej w Polsce. Nadal tworzą swój biznes nawet w tych branżach, które najbardziej ucierpiały na skutek pandemii.

Zgodnie z oficjalnymi danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w 2020 roku 725 tys. obcokrajowców zgłoszono do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych; zarejestrowanych było ponad 21,5 tys. cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą, o 11% więcej niż rok wcześniej. Większość z nich to przedsiębiorcy z Ukrainy, ok 6 tys.

W publikacji zauważono, że mimo pandemii wzrosła również liczba przedsiębiorców z Białorusi. Pod koniec 2020 roku ponad 2 tys. z nich prowadziło zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce. Pomógł im w tym uruchomiony latem ubiegłego roku rządowy program Poland Business Harbour, który ułatwia otwarcie biznesu w Polsce m.in. białoruskim specjalistom z branży IT.

Według statystyk ZUS Białorusini w 2020 roku stali się drugą grupą cudzoziemców, którzy najczęściej rejestrowali swoją działalność gospodarczą w Polsce. Największe grupy cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS to obywatele Ukrainy (532,5 tys.), Białorusi (50,6 tys.) i Gruzji (12,9 tys.)

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Walentyna Jusupowa, 263 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code