Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W podwinnickich Czerniowcach badają rotundę-mauzoleum rodziny Mańkowskich

W podwinnickich Czerniowcach badają rotundę-mauzoleum rodziny Mańkowskich

W miasteczku Czerniowce obwodu winnickiego ekipa naukowców bada starą rotundę-mauzoleum rodziny Mańkowskich pd kątem  możliwości jej renowacji.

Strona internetowa gazety „Dzień” donosi, że rotunda w Czerniowcach została zbudowana przez Seweryna Mańkowskiego niedługo przed jego śmiercią i  jest zabytkiem architektury o znaczeniu narodowym.

Ten grobowiec rodzinny wykonano w stylu klasycystycznym i konwencjach architektonicznych charakterystycznych dla polskiego ziemiaństwa XIX wieku.
Mychajło Potupczyk, kierownik sektora Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Działu Kultury i Sztuki Obwodowej Administracji Państwowej w Winnicy powiedział, że po przewrocie bolszewickim rodzinny grobowiec Mańkowskich przekazano miejscowej parafii prawosławnej która swego czasu chciała tu nawet otworzyć  muzeum krajoznawcze. Jednak wszystko pozostało na etapie pomysłu i w tej chwili pomieszczenie stoi puste.

Wiadomo również, że restauratorzy otrzymali wszystkie niezbędne uprawnienia i przystąpili już do badania mauzoleum. Przyczynił się do tego apel  „Fundacji Andrzeja Mańkowskiego”, a mianowicie Adre s. Antoniego Mańkowskiego, potomka rodu Mańkowskich.

– Na razie mówić o tym, że zachowały się tam groby nie mogę, badań jeszcze nie przeprowadzono, ale wokół rotundy znajdował się cmentarz, o czym świadczą fragmenty zachowanych płyt nagrobnych, -powiedział Mychajło Potupczyk. – Być może coś się wyjaśni podczas badań naukowych prowadzonych w Czerniowcach przez doświadczonych restauratorów na czele z Anatolem Izotowem. Oni przeprowadzają kontrolę pomieszczeń, robią rysunki, biorą próbki tynku dla określenia jego stanu i pierwotnego koloru. Przede wszystkim  to badanie naukowe, ale według słów restauratorów, jeszcze jednym celem jest sprawdzenie możliwego związku rotundy z Odessą, gdzie oni również pracowali.

W komunikacie podkreślono, że na czele wyprawy stanął architekt Anatolij Izotow z Ukraińskiego Państwowego Instytutu Naukowo –Badawczego i Projektowego „UKRNDIPROJEKTRESTAURACJA”.

W 2009 roku do Czerniowiec przyjeżdżała wyprawa z Polski z Uniwesytetu Jagiellońskiego. Wtedy studenci znaleźli fragmenty płyt nagrobnych z imionami polskimi. W tej chwili te nagrobki stoją przed rotundą. W roku 2018 na początku lata na kaplicy-rotundzie otwarto płaskorzeźbę ku czci „polskiego Ukraińca” Emeryka Karola Mańkowskiego, za życia którego działało pięć zakładów produkujących maszyny rolnicze, przyjeżdżdali zagraniczni inżynierowie i dostosowywali je do lokalnych warunków rolnictwa. On wspierał chłopstwo, dawał pieniądze na kredyt, a w zimie w czasie I wojny światowej gwarantował opał wszystkim rodzinom,  mężczyzn walczących na wojnie.

Lidia Baranowska na podstawie informacji day.kyiv.ua, 13 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code