Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Piotrowcach Dolnych na Bukowinie obchodzono doroczne Święto Plonów

W Piotrowcach Dolnych na Bukowinie obchodzono doroczne Święto Plonów

Doroczne Święto Plonów w Piotrowcach Dolnych było także okazją do zaznaczenia Jubileuszu 110. Rocznicy osiedlenia się Górali Czadeckich w tej malowniczej miejscowości.

Bukowińscy Polacy od ponad wieku wzbogacają region swą pracą, ale też zachowanymi obyczajami i językiem, przyczyniając się do jego niepowtarzalnego charakteru i kolorytu.

Tegoroczne świętowanie rozpoczęto uroczystą Mszą odpustową koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Edwarda Kawy.

Po Mszy i towarzyszącej jej procesji gospodarze uroczystości:  ks. Piotr  Dochtycz, proboszcz tutejszej parafii oraz Pani Maria Malicka, prezes miejscowej organizacji polonijnej, dzieląc się tegorocznymi plonami zaprosili przybyłych gości do wspólnego ucztowania. Podczas biesiady zaprezentowano dawny obyczaj zwany „Łupaczką”.

W prezentacji wzięli udział przedstawiciele wszystkich pokoleń. Kobiety ubrane w tradycyjne stroje łupały, jak robiono to niegdyś, kukurydzę. Nie zabrakło żartów, muzyki, śpiewu i tańców. Te ostatnie przedstawiły dzieci pod kierownictwem Pani Błażenny Malickiej, nauczycielki języka polskiego i choreografa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 29 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code