Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W październiku w Winnicy zostanie odsłonięty pomnik Symonowi Petlurze

W październiku w Winnicy zostanie odsłonięty pomnik Symonowi Petlurze

Na początku października w stolicy Podola zostanie odsłonięty pierwszy w pełny wzrost pomnik lidera Ukraińskiej Republiki Ludowej Symona Petlury (1879-1926).

Pierwsza prezentacja pomnika odbędzie się 14 września.

– Na Ukrainie nie ma żadnego większego pomnika Petlury, chociaż on wiele zdziałał dla niepodległości Ukrainy. Pomnik jest wykonany z brązu na winnickim przedsiębiorstwie „Chowrach”. Petlura będzie przedstawiony siedzącym na ławce – zapowiedział winnicki mecenat Sergij Kapusta – główny fundator pomnika.

Prace przy tworzeniu brązowego Petlury rozpoczęto jeszcze wiosną. Metalowego atamana wykuwała rodzina Chowrachów – Włodzimierz oraz dwaj jego synowie – Roman i Andrij.
Pomnik zostanie zainstalowany na podwórku Obwodowego Radia przy ulicy Petlury. W czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej, kiedy Winnica pełniła rolę stolicy Ukrainy, w tym budynku mieściła się rezydencja lidera młodego ukraińskiego państwa. W czasach ZSRS ta ulica nosiła nazwę sowieckiego pilota Czkałowa.

Zgodnie z ideą pomysłodawców Symon Petlura będzie siedział na ławeczce, trzymając w rękach mapę z zaznaczoną Winnicą i Kijowem.

Kilka miesięcy wcześniej przy rezydencji Petlury w Winnicy kręcono film fabularny „Zamach na Petlurę”, w którym pojawi się także Naczelny Wódz państwa polskiego Józef Piłsudski.

Słowo Polskie, vezha.vn.ua, 15.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code