Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Olesku zawalił się dach na byłym kościele Kapucynów

W Olesku zawalił się dach na byłym kościele Kapucynów

3 stycznia 2020 roku w miejscowości Olesko, położonej w obwodzie lwowskim, zawalił się dach na budowli byłego kościoła Kapucynów.

Z tego pomieszczenia na razie korzysta Lwowska Narodowa Galeria Obrazów, która w byłym kościele trzyma swoje zbiory, przeważnie figury. Budynek ma status pamiątki o znaczeniu narodowym.
Na stronie Galerii w FB napisano, że wskutek zawalenia się dachu nikt nie ucierpiał. Wszystkie przedmioty ocalały.

Jako główny powód niszczenia zabytku kierownictwo Galerii podaje brak pozwolenia Lwowskiej Państwowej Administracji Obwodowej na przekazanie byłego kościoła oraz ziemi, na której on się znajduje, Ministerstwu Kultury, Młodzieży i Sportu.

„Od ponad 10 lat LAO nie przekazuje tego budynku, a Ministerstwo Kultury nie może finansować prace restauracyjne i konserwatorskie zgodnie z budżetowym ustawodawstwem. My jeszcze w lipcu 2019 r. skierowaliśmy odpowiednie sprawozdania dotyczące fatalnego stanu dachu, oraz dodaliśmy własne rekomendacje. W składzie komisji znaleźli się przedstawiciele Galerii, Administracji Obwodowej oraz Służby ds. Nadzwyczajnych. Lecz administracja z nieznanych przyczyn nie sporządziła dokumentacji projektowej” – napisano w na stronie Galerii.

Kościół i klasztor kapucynów w Olesku został ufundowany w 1739 roku przez wojewodę wołyńskiego Józefa Seweryna Rzewuskiego i jego żonę Antoninę z Potockich dla sprowadzonych przez nich zakonników. Budową kierował gwardian konwentu o. Andrzej z Szydłowiec. Klasztor należał do najbogatszych w Rzeczypospolitej, ponieważ miał kosztowne wyposażenie, cenny księgozbiór oraz ogród z ozdobnymi altankami i stawami rybnymi. Przy konwencie działało studium teologiczne dla młodzieży zakonnej.

Po kasacie zakonu w 1785 r. zabudowania oddano wojsku. W 1823 r. kapucyni odzyskali część budynków. W 1941 r. Niemcy urządzili w klasztorze obóz dla ludności żydowskiej, zlikwidowany w 1943 r. po wymordowaniu Żydów. Po II wojnie w klasztorze mieściła się szkoła rolnicza. Wnętrze kościoła przebudowano, dzieląc je na dwie kondygnacje. Do ogrodu przeniesiono oranżerię z lwowskiego parku Stryjskiego. W 1980 r. budynki pokapucyńskie przejęła Lwowska Galeria Obrazów. W kościele urządzona została sala konferencyjna a klasztor zaadaptowano na magazyny dzieł sztuki.

Słowo Polskie za: Lwowska Galeria Obrazów, wikipedia, 5 stycznia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *