Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Odessie chcą odebrać ziemię przy katedrze katolickiej

W Odessie chcą odebrać ziemię przy katedrze katolickiej

Zdjęcie pobrane z http://www.nr2.ru

Blisko 300 parafian odeskiego kościoła katedralnego Zaśnięcia Przenajświętszej Matki Boskiej kościoła rzymskokatolickiego przeprowadzili dzisiaj akcję sprzeciwu przeciwko próbom zagarnięcia ziemi, przylegającej do świątyni przez komercyjne struktury i bezczynności miejskiej władzy.

Wierzące trzymali w rękach plakaty z hasłami: « Katolicy Odessy nie obywatelami drugiego gatunki », « Założyciele Odessy Richelieu, Lanżeron, Deribas też byli katolikami », « Prokuratorzy Molicki i Furtat, nie pozwalajcie deptać prawo!» i inne.

Ze słowach parafianki świątyni Walentyny Romanowskiej, « wierzący są oburzeni próbami struktury komercyjnej zdobycia terytorium, przylegającego do katedry przy ulicy Jekateryninskiej, 33, i bezczynnością władzy ».

Biskup rzymsko-katolickiego kościoła Bronisław Biernacki powiedział dziennikarzom, że « wierni i duchowni Odessy ponad 20 lat razem z parafianami bezskuteczne zwracają się do burmistrza Odessy z prośbami o usankcjonowanie terytorium przy świątyni od bramy – do ścian kościoła».

Biernacki także przypomniał, że sąsiedni ze świątynią budynek, w którym jeszcze połowę wieku temu mieszkał katolicki duchowny a dzieci mieszkańców Odessy uczyli się Katechizmu, bezprawnie był zabrany i w tym pomieszczeniu znajduje się firma handlowa.

Zdjęcie pobrane z http://www.nr2.ru«Mało tego, że władze ten budynek sprzedali, – zaznaczył biskup, – teraz jego gospodarz chce zabrać nam terytorium przy kościele. Zdejmuje kościelna brama, ścina zamki. Jeżeli to potrwa nadal, nie będziemy mogli przeprowadzać procesje naokoło świątyni … », – powiedział biskup Biernacki.

Uczestnicy akcji ogłosili manifest, w którym, w szczególności, mówi się że w ciągu « ostatnich kilku miesięcy w rozmieszczonym obok soboru budynku sklepu przeprowadzane są prace remontowe a także przekopane podwórze na zewnątrz budynku, robione są dojazdy do niego i blokowane dojazdy do kościoła. To wskazuje na próby właścicieli zdobycia ziemi bezprawną drogą».

Wierzące oświadczyli, że organy władz lokalnych i prokuratury, gdzie zwracali się przedstawiciele parafii, « są bezczynni faktycznie pokrywając działania bandytów w śródmieściu. Swoim wyjściem na dwór pragniemy pokazać ten problem, który przedstawiciele odeskiego samorządu próbują ukryć przed społeczną uwagą».

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code