Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » W oczekiwaniu na Dom Polski w Barze…

W oczekiwaniu na Dom Polski w Barze…

Jeszcze długo przed tym jak Ukraina ogłosiła o swojej niepodległości w Barze na Podolu było założone powiatowe stowarzyszenie Polaków. Jak i w innych miastach Ukrainy czynny udział w zapoczątkowaniu odrodzenia polskiej kultury oraz tradycji wzięli ówczesny proboszcz kościoła rzymsko-katolickiego pw Św. Anny Bronisław Biernacki (dziś – biskup diecezji Odesko-Symferopolskiej) oraz polska wspólnota miasta i powiatu barskiego.
Początki zawsze są trudne, ale dzięki entuzjazmowi i oddaniu członków polskiej organizacji, nauka języka polskiego, odrodzenie kultury i tradycji polskich na ziemi barskiej,  tłumione w czasach Komuny daje swoje rezultaty i osiąga coraz to wyższy poziom.
Pod koniec drugiego tysiąclecia od narodzenia Pańskiego przypada okres rozwoju działalności artystycznej towarzystwa oraz początek współpracy z polskimi miastami partnerskimi.
Jak skutek tej współpracy za inicjatywą polskiej wspólnoty miasta Bar, zaprzyjaźnionych miast z Polski – Kwidzyn, Rybnik oraz Starachowic, przy wsparciu placówek dyplomatycznych na Ukrainie zaczęło realizować się marzenie wybudowania w Barze Domu Polskiego. Senat RP podtrzymał tą inicjatywę i już w październiku 2010 roku założono symboliczny pierwszy kamień w fundamenty przyszłego ośrodku kultury polskiej. Marzenie wielu Polaków Baru zaczęło się urzeczywistniać.
Na dzień dzisiejszy w trudnych warunkach finansowych rozpoczęte dzieło trwa i powoli przybliża się do logicznego końca.
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” z Warszawy, Konsulat RP w Winnicy trzymają budowę Domu Polskiego w Barze pod ciągłym nadzorem i wszelako sprzyjają, by prace zostały ukończone zgodnie z terminem, a zespoły artystyczne barskiego powiatowego kulturalno-oświatowego towarzystwa Polaków, uczniowie szkół oraz wszyscy chętni nareszcie otrzymali pomieszczenie, gdzie będą mogli ciekawie spędzać czas oraz podwyższać swój poziom artystyczny. 

Artur Ciuciurski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code