Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Narodowe Święto Niepodległości w Rzeszowie odsłonięto konny pomnik Piłsudskiego

W Narodowe Święto Niepodległości w Rzeszowie odsłonięto konny pomnik Piłsudskiego

Fot. rzeszow.wyborcza.pl

Pomnik Józefa Piłsudskiego na Kasztance odsłonięto 11 listopada w Rzeszowie.

Ważący ponad dwie i pół tony pomnik ma osiem metrów wysokości, z czego 4,8 metra wynosi odlana z brązu rzeźba przedstawiająca postać marszałka Piłsudskiego siedzącego na jego ulubionej klaczy Kasztance. Marszałek w prawej ręce trzyma buławę, symbol władzy wojskowej, i lejce. Lewą rękę opiera na szabli. Twarz ma zwróconą w swoją lewą stronę, jak mówił autor pomnika rzeźbiarz Władysław Dudek – w stronę Wilna. Pomnik stoi na placu Wolności, który przed II wojną światową nosił imię Piłsudskiego.

Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła msza święta w kościele farnym pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Na zakończenie uroczystości odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Uczestnicy uroczystości, w tym m.in. wojewoda, marszałek, prezydent miasta, przedstawiciele służb mundurowych i różnych organizacji złożyli przed pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Inicjatorem monumentu był Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Całkowity koszt pomnika, wraz z jego zaprojektowaniem, odlaniem i ustawieniem, wyniósł około miliona złotych. Część kwoty pochodziła ze zbiórki publicznej, a także od władz miasta i od marszałka województwa.

W cokole monumentu wmurowano urnę z ziemią z Zułowa – rodzinnej miejscowości marszałka Józefa Piłsudskiego na Litwie, i kapsułę czasu z listem dla potomnych, w którym zawarto przesłanie, aby troszczyli się o Polskę w przyszłości.

Słowo Polskie za: PAP, fot. Jacek Magdoń, 13 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code