Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W miejscowości Machnówka pojawi się kulturalno-turystyczne Centrum im.Tomasza Padury

W miejscowości Machnówka pojawi się kulturalno-turystyczne Centrum im.Tomasza Padury

W 2019 r. w miejscowości Machnówka obwodu winnickiego odbędzie się coroczny międzynarodowy festiwal poświęcony popularyzacji twórczości ukraińsko-polskiego poety XIX wieku, autora popularnej piosenki „Hej, Sokoły!” Tomasza Padury.

Na ojczyźnie poety zostanie także otwarte kulturalno-turystyczne Centrum im.Tomasza Padury.

Mogiłę ukraińsko-polskiego poety w 2016 roku odnalazł na starym polskim cmentarzu w Machówce historyk i badacz Mikołaj Kupczyk z Koziatynia. W ciągu ostatnich lat grób uporządkowano i ułatwiono dostęp do niego od strony głównego wejścia na nekropolię. Już dzisiaj to miejsce stało się lokalną atrakcją turystyczną, odwiedzaną przez miłośników poety. Społeczność wsi oraz winnickie organizacje społeczne planują `zainstalować w tym miejscu pomnik, wzorowany na memorialne powstałym po śmierci poety dzięki staraniom Polaka Mariana Wasiutyńskiego.

Тomasz Padura urodził się w Ilińcach, naukę zdobywał w gimnazjum w Winnicy. Mieszkał na Wołyniu i w Koziatynie, część życia spędził w Machnówce, gdzie był właścicielem kilka posiadłości upadłego rodu szlacheckiego herbu Sas. Po walce w powstaniu listopadowym Padura zainteresował się kulturą ukraińskiego narodu, tworząc łacinką szereg piosenek i rysów historycznych, poświęconych Ukrainie i kozakom.

Największą popularność zyskała piosenka Padury „Hej, sokoły!”, którą przetłumaczono na ponad 20 języków. Ta piosenka została motywem przewodnim w znanym polskim filmie historycznym „Ogniem i Mieczem”.

Dziś „Hej, sokoły!” w różnych opracowaniach można usłyszeć z ust amatorskich zespołów i gwiazd rocka z różnych krajów. Ale, według danych historycznych, ta piosenka urodziła się dokładnie w miejscowości Machnówka niedaleko Koziatyna.

Imię Tomasza Padury mogłoby ulec zapomnieniu, ale aktywni społecznicy, przedstawiciele lokalnych firm, deputowani władz różnych poziomów i przewodniczący rady wiejskiej w Machnówce zainicjowały proces odrodzenia imienia i twórczości ukraińsko-polskiego poety. Inicjatywę również poparła Winnicka Administracja Obwodowa.

Ogólną ideę stworzenia  kulturowo-turystycznego Centrum im.Tomasza Padury oraz przeprowadzenia pierwszego corocznego międzynarodowego festiwalu „Hej, sokoły!” przygotował zespół winnickiego Centrum medialnego „Własno”. Organizacja wygrała grant na na realizację projektu dzięki udziałowi w programie Ukraińskiego Funduszu Kulturalnego. W przygotowaniu materiałów informacyjnych o Тomastu Padurze brali udział przedstawiciele polskich organizacji miasta Winnicy, w szczególności Lidia Baranowska z „Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków m. Winnicy”.

– W ciągu następnych sześciu miesięcy położone zostaną fundamenty dla nowego kulturalno-turystycznego miejsca w Winniczyźnie, które będzie przyciągać turystów i miłośników twórczości Тomasza Padury nie tylko z Ukrainy i Polski, ale także z innych krajów Europy. Wraz ze społecznością Маchnówki, władzami rejonu koziatyńskiego, lokalnymi pracownikami kultury dołożymy starań, aby na scenie festiwalu zabrzmiały zapomniane utwory poety z Podola w wykonaniu znanych zespołów, – opowiada kierownik projektu Olga Malinowska.

W czasie realizacji projektu badacze będą zbierać informacje o życiu i twórczości poety, które później zostaną opublikowane w postaci książki. Na podstawie badań również zostanie nakręcony krótki film o Padurze. Otwarcie centrum kulturalno-turystycznego zaplanowane jest na wrzesień 2019 roku, w dzień rozpoczęcia pierwszego międzynarodowego festiwalu „Hej, sokoły!”.

Maria Malinowska, tłumaczenie tekstu Lidia Baranowska, 31 maja 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code