Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Miami odbył się polonijny kongres 60 milionów

W Miami odbył się polonijny kongres 60 milionów

Szef rządu RP Mateusz Morawiecki zwrócił się w nagraniu wideo do ponad 200-osobowej społeczności polonijnej, zgromadzonej na globalnym zjeździe w Stanach Zjednoczonych, by zainteresowała Polską Amerykanów.

Wyraził zadowolenie, że biorący udział w konferencji mają Polskę nie tylko w sercu, ale są gotowi dla niej pracować.

„Bo właśnie praca dla Polski to jest najważniejsze zadanie, jakie stoi przed każdym z nas. Żeby pracować dla Polski nie trzeba pełnić funkcji publicznej. Wystarczy poświęcić dla niej odrobinę swojego czasu, a nawet kilka godzin w miesiącu. Polska ma na całym świecie prawie 90 ambasadorów, ale takim ambasadorem Polski jest też każdy z państwa tutaj na sali” – tłumaczył.

Premier zwrócił uwagę, że Polonia nie stanowi marginesu, lecz ogromną siłę, z której Polska chce korzystać tak, ja to robią inne narody od lat obecne w amerykańskim życiu publicznym, biznesowym i kulturalnym. Apelował o wzmacnianie obecności diaspory w USA.

Przywołując słowa Tadeusza Kościuszki nawołującego, by wzbudzić miłość do kraju wśród tych, którzy dotąd nie wiedzieli nawet, że mają ojczyznę, premier powiedział, że dzisiaj miłość do Polski trzeba wzbudzać także u osób, które nie są jej obywatelami. Uznał to za największe zadanie.

W swoim wystąpieniu przekonywał też, że były prezydent USA Ronald Reagan miał rację nazywając Polskę centrum europejskiej cywilizacji.

„Pokażmy, że jesteśmy bijącym sercem Europy, bo im mocniej Polska będzie obecna w sercach Amerykanów, tym bardziej będzie silna. Polska was potrzebuje. Jeśli nasza ojczyzna ma być naprawdę wielka, naprawdę silna i naprawdę bogata, bez was się to nie uda” – mówił Morawiecki.

Przybyły na Florydę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski nazwał Kongres 60 Milionów, który oficjalne obrady zakończyły się wieczorem 8 lutego, bardzo cenną inicjatywą.

„Mogliśmy się dzisiaj w Miami naocznie przekonać, jak ważne są kontakty polskiego biznesu z przedsiębiorstwami amerykańskimi, które chętnie wchodzą z nami w interakcje. Zmiany geopolityczne zachodzące na naszych oczach, wojna handlowa między USA a Chinami zmusza mniejszych przedsiębiorców do nowych poszukiwań, co było widoczne na dzisiejszych panelach” – powiedział PAP minister Witkowski.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który uczestniczył w panelu nawiązującym do stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z USA, określił Kongres jako forum wymiany informacji oraz networkingu. Jego użyteczność uzasadniał m.in. tym, że może zaowocować kontraktami dla licznie zgromadzonego w Miami biznesu.

„Jest to formuła jednocząca i integrująca Polonię, a także diasporę z Polską. Jestem już na trzeciej edycji Kongresu i uderzyło mnie, że za każdym razem jest więcej uczestników” – mówił.

Zwrócił uwagę na obecność ciekawych ludzi zwłaszcza w sferze biznesowej i gospodarczej, przedsiębiorców polonijnych. Dodał, że reprezentowali głównie młodsze pokolenie.

Zwieńczeniem zjazdu w Miami, który organizowany jest przez „60 mln.pl” przy współudziale firmy Graham-X Promotions oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, będzie w niedzielę 46. edycja balu polonijnego Polonaise Ball.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 10 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code