Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W maju w Ostrogu w ciągu trzech dni odbywał się festiwal „Ostróg. Renesans”

W maju w Ostrogu w ciągu trzech dni odbywał się festiwal „Ostróg. Renesans”

Polski aktor Witold Dombrowski oraz muzyk Robert Brzozowski w Ostrogu. Fot. ostroh.info

Celem tego corocznego przedsięwzięcia jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego w regionie wołyńskim. W każdym kolejnym dniu festiwalu jego uczestnicy skupiali się nad  innym tematem i w innym miejscu.

Na przykład drugi dzień był poświęcony książkom i odbywał się w Muzeum Książki. Mistrz „książkowej sprawy” Walenty Kołontaj zorganizował warsztaty kaligraficzne i opowiedział o historii narzędzi do pisania epoki średniowiecza. Kołontaj podzielił się także tajemnicami technologii produkcji pergaminu i papieru. W Muzeum Książki został przedstawiony projekt i przewodnik „Szlakami sztetli” w języku ukraińskim.

W festiwalu wziął udział także polski teatr z Lublina. Wieczorem, przy świecach, w pięknej XVII-wiecznej ostrogskiej synagodze zaprezentowano spektakl Teatru NN „Opowieści z Bramy” (w składzie Witold Dąbrowski i Robert Brzozowski) ze specjalnie dodaną opowieścią o Maharszalu (Salomonie Lurii), który w połowie XVI wieku pełnił funkcję rabina i głowy jesziwy w Ostrogu, skąd przeniósł się do Lublina. Wielka ostrogska synagoga, po 50 latach spustoszenia, po raz pierwszy powitała gości na przedstawieniu  Bramy Grodzkiej z Lublina, odbywającego się w ramach festiwalu. Zabrzmiały opowieści o cadykach z Ostrogu,śpiewane przez niggunim, błogosławiąc ich pamięć.

Szczere podziękowania Bramie Grodzkiej z Lublina za wspaniały spektakl, do którego przyłożyli szczególny wysiłek Emil Majuk i Grzegorz Arszynow. Właśnie Grzegorz Аrszynow, którego młode lata którego minęły w Winnicy, jest  inicjatorem odrodzenia synagogi, przywrócenia ją społeczeństwu i wykonawcą tego projektu.

Ponadto w ramach festiwalu odbyła się wystawa rzeźb Mirtały Pyłypenko, Amerykanki pochodzenia ukraińskiego i spotkanie z kompozytorem Mirosławem Skorykiem.  Festiwal  „Ostróg. Renesans” odbył się w tym roku już po raz trzeci.

Lidia Baranowska na podstawie informacji Anatola Kerżnera, fot. ostroh.info, 19.05.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code