Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Pasterka w Żytomierzu

Pasterka w Żytomierzu

W Żytomierskiej katedrze pod wezwaniem Św. Zofii 24 grudnia zostały odprawione uroczyste Liturgie, z udziałem biskupa seniora Jana Purwińskiego, JE ks. arcybiskupa Piotr Malczuka..

Pierwsza Pasterka w katedrze pw. Świętej Zofii rozpoczęła się o godzinie o 20:00. Liczna grupa żytomierskich wiernych, w większości Polaków z pochodzenia, zebrała się razem by radować się z kolejnej rocznicy Narodzenia Pańskiego. Tę Mszę świętą celebrował biskup Jan Purwiński w asyście ks. kanonika Wiktora Makowskiego, ks. Lukasa Żorże Perocci z Brazylii oraz ks. Walentyna. Wspólnej modlitwie towarzyszył śpiew kolęd, a homilię wygłosił biskup Jan.

Następna pasterka też z udziałem ks. biskupa Jana Purwińskiego w języku polskim odbyła się o 22.00. Podczas nocnej Pasterki zabrzmiały stare polskie kolędy, kazanie wygłoszono w języku polskim, cała liturgia też została odprawiona po polsku. Podobnie, jak podczas pierwszej Pasterki, razem z biskupem Mszę Świętą koncelebrował ks. Kanonik Wiktor Makowski, katedralny proboszcz. Tym razem do koncelebry dołączył także Kapelan Polaków na Żytomierszczyźnie, ks. Jarosław Giżycki. Chór katedralny pod kierownictwem p. Reginy Smirnowej, organistki katedralnej wykonał polskie kolędy. W kazaniu ks. biskup senior Jan Purwiński wytłumaczył znaczenie Bożego Narodzenia dla każdego Polaka. Podkreślił również wagę obchodów tej najradośniejszej uroczystości dla tradycji polskiej. Biskup senior nie szczędząc sił – z uwagi na wiek i stan zdrowia – odprawiał obie Pasterki, ukraińską i polską.

Po Mszach świętych parafianie i goście podzielili się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia. W jednej z naw świątyni umieszczono tradycyjną bożonarodzeniową szopkę, która zgromadziła wszystkich najmłodszych uczestników Pasterek.

Następnego dnia, 25 grudnia, pierwsza uroczysta Msza w żytomierskiej katedrze została odprawiona o 10:00. Сelebrował ją JE Ks.Arcybiskup Piotr Malczuk — ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej. Podczas Mszy wierni i księża modlili się o pokój na Ukrainie, o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla tych, którzy bronią kraj na wschodzie Ukrainy, za rodziny żołnierzy, oraz za wszystkich ludzi, decydujących o losie państwa ukraińskiego.

Nie zważając na to, że 25 grudnia na Ukrainie nie jest dniem wolnym od pracy, katedra pękała w szwach. Podczas kazania Arcybiskup wspomniał o darze pokoju, którego wszyscy pragną, i muszą osiągać w swoim życiu.

Urodził się Książę Pokoju. Wiemy, że Jezus wprowadza pokój przez człowieka. Żeby człowiek mógł pogodzić się z sobą, postrzegać siebie takim jakim jest. Wprowadza pokój w stosunki bliskich ludzi, w rodzinę, między sąsiadami, między miastami i państwami. Lecz często zapominamy, że pokój zaczyna się z naszego serca – Piotr Malczuk wzywał wszystkich, by szukali odpowiedzi, odwołując się do religijnych tradycji – Czytamy Piśmo Święte, lecz oprócz Niego są jeszcze i tradycje. Tradycje – to Słowo w praktyce, Słowo w życiu codziennym. Ono jest obecne w naszych śpiewach, wierszach i poezjach. I dobrze zrobimy, jeśli zagłębimy się w te tradycje dlatego, że jest tam zakodowana cała praktyka, wszystkie uczucia, przeżycia ludzi, które przybliżały się do Słowa.

Arcybiskup, zwracając się do obecnych,  z okazji Świąt Bożego Narodzenia złożył wszystkim życzenia długo oczekiwanego pokoju dla naszej Ojczyzny i narodu, wzajemnej miłości w rodzinach oraz zgody.

Anna Denysiewicz przy współpracy z ks. Jarosławem Giżyckim

{morfeo 719}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code