Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » W Kijowie został intronizowany 122. metropolita kijowski i całej Ukrainy Onufry (moskiewski patriarchat)

W Kijowie został intronizowany 122. metropolita kijowski i całej Ukrainy Onufry (moskiewski patriarchat)

Źródło - unian.uaPo śmierci patriarchy Włodzimierza jego funkcje pełnił metropolita boryspolski Antonij. Po wyborach, które odbyły się 13 sierpnia 2014 roku, stanowisko kierownika Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi moskiewskiego patriarchatu oficjalnie objął metropolita bukowiński i czerniowecki Onufry (Orest Berezowskij).

Intronizacja nowego zwierzchnika cerkwi odbyła się cztery dni później w Ławrze Peczerskiej. Na uroczystość do Kijowa przybyli goście z Rosji (metropolita Wołokołamski Ilarion), Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Kanady, Niemiec i Czech.

Słysząc okrzyki „Aksios!”, co znaczy „dostojnik”, dwóch najstarszych archijerejów UPC – odeski Agafangel i symferopolski Łazarz zaprowadzili Onufrego na tron i wręczyli mu berło śp. Włodzimierza.

List powitalny od patriarchy moskiewskiego Cyryla wygłosił metropolita Ilarion, od prezydenta Poroszenki i burmistrza Kijowa Witalija Kliczki – metropolita Antonij.

Patriarcha Onufry jest uważany za sojusznika Moskwy, Cerkiew Prawosławna Kijowskiego Patriarchatu już ogłosiła, że nadzieje na pojednanie obydwu gałęzi prawosławia na Ukrainie przy tym patriarsze są bardzo słabe.

Redakcja

GK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code