Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kijowie eksponowana jest wystawa „Archeologia autostrad”

W Kijowie eksponowana jest wystawa „Archeologia autostrad”

W dniach 3 marca – 22 kwietnia w Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowe można obejrzeć wystawę „Archeologia autostrad”, prezentującą materiały kilkuletnich badań archeologicznych, które poprzedziły budowę autostrady A4 łączącej Kraków z granicą polsko-ukraińską.

Badania te miały wielkie znaczenie dla polskiej archeologii i historii, a zbiór znalezisk uzyskanych podczas wykopalisk stał się największym w kraju. Autorzy wystawy pokazali najciekawsze z nich. W szczególności można zobaczyć najstarszą postać na terytorium Polski, kobietę, która ma ponad 7,5 tysiąca lat.

Ozdobą wystawy jest także tak zwany skarb Aleksandrowicza z 800-700 p.n.e. Archeolodzy natknęli się na odkrycie w pierwszych dniach wykopalisk. Pod warstwą ziemi uprawnej znaleziono schowek, w którym znajdowało się ponad 50 ozdób. Znalezione bransoletki, gwoździe, wisiorki, guziki i męskie śliniaki pochodzą z odległych rejonów północnej i południowej Europy. Na fotografiach można zobaczyć najciekawsze miejsca wykopalisk: 47 banerów – to zaproszenie do swoistej podróży autostradą śladami odkryć archeologicznych. Dają możliwość prześledzenia drogi znalezisk od momentu ich wykrycia w ziemi poprzez badania i restaurację po wystawę w oknie muzeum.

Organizatorami wystawy są Muzeum Archeologiczne Miasta Krakowa, Krakowska grupa badań nad autostradami, Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy oraz „Ratownicza Służba Archeologiczna”, działająca przy ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk.

Udział w otwarciu wystawy wzięła Radca referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej Ambasady RP w Kijowie Emilia Jasiuk, Impreza została objęta patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrajinie.

Sergij Porowczuk, 08.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code