Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Obchody Dnia Niepodległości Polski 2015 w Żytomierzu

Obchody Dnia Niepodległości Polski 2015 w Żytomierzu

W przededniu Święta Niepodległości Polski – 10 listopada – Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie razem z Kapelanią Polską na Żytomierszczyźnie zorganizowali uroczyste obchody Święta w katedrze św. Zofii w Żytomierzu.

Obchody Dnia Niepodległości objęli swoim patronatem: Konsul Generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak i p/o Prezydenta Miasta Żytomierza Lubow W. Cymbaluk. Mszę świętą sprawował Kapelan Polaków na Żytomierszczyźnie ks. Jarosław Giżycki, chrystusowiec. Do Żytomierza przybyli Honorowi Goście: Konsul Generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak, Konsul RP Krzysztof Rosiński, z ramienia władz państwowych obwodu żytomierskiego p. Oleksander Piwowarski i p. Prezes ŻOZPU Wiktoria Laskowska Szczur.

Po Mszy świętej polscy artyści z Żytomierza przedstawili program poetycko – muzyczny. Występowały dziecięce zespoły Dzwoneczki i ModernPol, wokalistki p. Katarzyna Bakalczuk i Iryna Nawojewa, Zespół Malwy i in. Na Mszy świętej modliliśmy się o pokój dla Polski i dla Ukrainy.

Katedra żytomierska w toku swojej historii wielokrotnie była świadkiem wielkich wydarzeń i wspaniałych uroczystości. To tu działali bohaterscy biskupi, którzy bronili wiary katolickiej i praw ludu polskiego do modlitwy we własnym języku. Budowniczym katedry był biskup Jan Samuel de Ojsa Ozgo , tutaj zasłynął biskup A. Załuski, bp K. Niedziałkowski na początku XX wieku prowadził ożywioną działalność religijną, oświatową i charytatywną. Powstało pismo katolickie Lud Boży. Wcześniej jeszcze – po powstaniu styczniowym za obronę języka polskiego jako języka modlitwy na katorgę zesłany został biskup Kacper Borowski, któremu po powrocie ze zsyłki odmówiono prawa do powrotu do Żytomierza i skierowano na stolicę biskupią w Płocku. Tam po dwóch latach, zmęczony trudami męczeńskiego życia oddał ducha wi został pochowany jako biskup płocki w 1885 r. W katedrze żytomierskiej modlili się kapłani i lud Boży. Wśród nich bohaterski ks. Andrzej Fedukowicz, zniszczony przez władze sowieckie.

Dzisiaj katedra tętni życiem. Tutaj modlą się ramię w ramię katolicy Polacy i Ukraińcy. Katedra jak matka rozpościera swoje szeroko otwarte ramiona dla wszystkich swoich dzieci, skądkolwiek pochodzą i kimkolwiek są, w jakimkolwiek języku się modlą. Dzieci i młodzież polska kocha katedrę, pełnym sercem chłonąc duch czcigodnych murów i wielbiąc Boga za wielki dar wolności. Cały lud wierny z drżeniem serca zanosi tu swoje modły, bo to jest miejsce szczególne, męczeńskie i wierne. W sposób szczególny Polacy Żytomierszczyzny łączą się w modlitwie z całym Narodem Polskim prosząc o błogosławieństwo dla Ukrainy – Ojczyzny urodzenia i Polski – Ojczyzny serca.

W tym dniu świątecznym słowa Roty, którą śpiewamy razem na Mszy świętej nabierają nowej mocy: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy!” „Nie rzucim Chryste świątyń Twych, nie damy pogrześć wiary!”

Na podstawie informacji ŻOZPU oraz Jarosława Giżyckiego, 12.11.15 r.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code