Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » W inauguracyjnym przemówieniu Dudy znalazło się miejsce dla rodaków na Kresach

W inauguracyjnym przemówieniu Dudy znalazło się miejsce dla rodaków na Kresach

Źródło - PAPW orędziu nowy polski prezydent wspomniał o Polakach na wschodzie i „zapomniał” o Ukrainie. W kancelarii Andrzeja Dudy wkrótce powstanie biuro do spraw Polonii i Polaków za granicą.

Po zaprzysiężeniu na stanowisko prezydenta Andrzej Duda w orędziu do Zgromadzenia Narodowego poinformował o planach utworzeniu w Kancelarii Prezydenta biura, które będzie opiekowało się rodakami, mieszkającymi poza granicami kraju, podkreślając, że: „Polityka zagraniczna to nie tylko te wielkie sprawy o skali europejskiej i światowej, ale także to polityka wobec naszych rodaków poza granicami kraju. Oni (Polacy za granicą i Polonia) myślą o Polsce, czują się Polakami, chcą pomóc. Ale potrzebują łączności z krajem, potrzebują, żeby do nich wyciągnąć rękę. Żeby właśnie z nimi także współdziałać dla dobra Rzeczypospolitej”.

– Jest wielu Polaków, którzy przy przesunięciu granic przed dziesiątkami lat pozostali pozostawieni na Wschodzie. To także ci, którzy zostali tam wywiezieni. Wielu z nich chciałoby wrócić. I to jest zadanie – powiedziałbym – dziejowe dla polskiego państwa. Sprawdzian, czy jesteśmy w stanie temu podołać, żeby spełnić to wielkie marzenie wielu z nich. Dzisiaj trzeba ich wspierać po to, aby mogli krzewić tam polską kulturę, tak aby młodzi tam o Polsce nie zapominali – mówił Andrzej Duda.

Mówiąc o priorytetach przyszłej polityki zagranicznej prezydent chce dobrych stosunków sąsiedzkich z innymi krajami: „Dobre stosunki sąsiedzkie są ważne, bo one wzmacniają bezpieczeństwo – w tym kierunku także powinniśmy działać. Powinniśmy rozmawiać z naszymi partnerami tu, w Europie Środkowo-Wschodniej, na Północy, od basenu Morza Bałtyckiego aż po Adriatyk. Trzeba szukać tego, co wspólne, co łączy. Dziś Polacy też tego bardzo oczekują”.

W inauguracyjnym przemówieniu, Andrzej Duda ani razu nie wspomniał o Ukrainie, co od razu odnotowały ukraińskie media. Ale on nie zaprzecza możliwości rozszerzenia NATO na inne państwa w regionie.

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko złożył gratulacje polskiemu koledze dwie godziny po zaprzysiężeniu.

Słowo Polskie, 07.08.15 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code