Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Dubnie recytowano wiersze Antoniego Malczewskiego

W Dubnie recytowano wiersze Antoniego Malczewskiego

6 grudnia 2019 r. na zamku w Dubnie odbył się XIII Konkurs recytatorski poezji polskiej im. Antoniego Malchewskiego.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez organizację pozarządową „Klub kobiet intelektualnych regionu Dubna” oraz Radę Miasta Dubno.

W tym roku w konkursie wzięło udział 30 uczniów z miejscowych szkół. Słowo powitalne do nich skierował burmistrz Dubna Wasyl Antonyuk.

Podczas konkursu uczestnicy recytowali fragment wiersza „Maria”  autorstwa Antoniego Malczewskiego.

Zwycięzców wybrano w trzech kategoriach wiekowych. Zarówno zwycięzcy jak i inni uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki od organizatorów.

Ponieważ tegoroczny konkurs odbył się w dniu na który przypada wspomnienie świętego Mikołaja recytatorzy otrzymali także słodkie prezenty ufundowane przez samorząd dubieński.

Antoni Malczewski jest uważany za jednego z założycieli „szkoły ukraińskiej” w polskiej poezji. Urodził się 3 czerwca 1793 r. w Warszawie lub w Kniahininie na Wołyniu, zm. 2 maja 1826 w Warszawie.
W 1805 roku 12-letni Malczewski podjął naukę w Liceum Krzemienieckim. Uczył się dobrze, szczególnie zaś gustował w językach i matematyce. W stolicy został słuchaczem wojskowej szkoły inżynieryjnej, a czekając na przydział wojskowy odwiedzał warszawskie salony. Jego królewskie pochodzenie oraz pokrewieństwo z adiutantem księcia Józefa Poniatowskiego, Hipolitem Błeszyńskim, otwierały mu wszystkie drzwi. W latach 1816–1821 zwiedził Szwajcarię, Włochy i Francję. Z punktu widzenia jego twórczości, niezwykle istotnym wydarzeniem było poznanie czołowego angielskiego romantyka – George’a Byrona. Po powrocie do kraju osiadł na Wołyniu. W dniu 4 sierpnia 1818 roku jako pierwszy Polak (i ósma osoba na świecie) wszedł na szczyt Mont Blanc. Został pochowany na Powązkach w Warszawie.

Sergij  Porowczuk, 11 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code